Likmes uz futbolu – veidi, nianses un kam pievērst uzmanību
Likmju veikšana uz gūtajiem vārtiem spēlē ir diezgan populāra izvēle starp bukmeikeru pakalpojumu lietotājiem. Totalizatoru kantori piedāvā ļoti plašas opcijas tieši ar šo likmju veidiem. Šajā rakstā tiks pastāstīts par to, kā vislabāk izvēlēties pareizos iznākumus, par bukmeikeru piedāvātajām likmju līnijām un kā neizdarīt muļķīgas kļūdas.
Lielākā priekšrocība no likmju veicēja perspektīvas ir tā, ka nav jāfano par kādu konkrētu spēles komandu, vienkārši var baudīt spēli un priecāties par gūtajiem vārtiem, tiesa, vai arī jūsmot par to, ja vārti netiek gūti, gadījumā ja tiek veikta attiecīgi likme uz to, ka tiks gūts mazāks skaits vārtu. Lai būtu iespējams gūt lielākus panākumus ar šādām likmēm ir svarīgi strādāt ar statistiku, sekot līdzi spēļu kalendāram, spēlētāju savainojumiem, dalībnieku motivācijai un izveidot savu likmju veikšanas stratēģiju.
Likmju veidi futbolā
Lielākajai daļai bukmeikeru (it īpaši kad runa ir par augstākās raudzes mačiem) parasti ir sekojošie piedāvājumi saistībā ar gūtajiem vārtiem spēlē:
- Kopā gūtie vārti spēlē, puslaikā: vairāk vai mazāk noteiktā daudzumā
- Individuālais kopā gūto vārtu skaits vienai komandai
- Abas komandas gūs vārtus: Jā/Nē
- Kāda no komandā gūs vai negūs vārtus
- Kura komanda gūs pirmos/pēdējos vārtus
- Kurš puslaiks būs rezultatīvākais
Izvēloties jebkuru no šīm opcijām, ir nepieciešams koncentrēties uz dažādu faktoru atšķirībām. Piemēram, tas, ka komanda spēj gūt daudz vārtus spēlē nenozīmē, ka to spēs izdarīt pret visiem pretiniekiem, tādēļ katra spēle un tās dalībnieki ir jāpēta individuāli.
Kopā spēlē gūti vairāk/mazāk par 2.5 vārtiem
Ļoti klasiska likme, kuru izvēlas ļoti daudz totalizatora spēlētāji. Bukmeikeru mājaslapās atrodama gandrīz pie katra futbola mača. Šī likme paredz, ka:
- „Kopā vairāk par 2.5” likme uzvar, ja visā mačā tiek gūti 3, vai vairāk vārti
- „Kopā mazāk par 2.5” likme uzvar, ja visā mačā tiek gūti 2, vai mazāk vārti
Šādas likmes lietotāji izvēlas saskaņā ar prognozi, ja tie uzskata, ka tiks būt mazāk par diviem, vai arī vismaz 3 vārti.
Izvēloties kurā no šiem virzieniem doties ir svarīgi sekot līdzi aktualitātēm čempionātos un līgās, kurās izvēlētās komandas piedalās. Ja likmju veicējs ir izvēlējies likt uz „vairāk par 2.5 vārtiem”, tad noteikti to nevajadzētu darīt tādos čempionātos kur tiek gūti salīdzinoši maz vārtu vidēji spēlē. Piemēram, Grieķijā, Argentīnā, Krievijā, Ukrainā un Bulgārijā. Šādā gadījumā ir labāk fokusēties uz līgām kur tas tiek darīts regulārāk, kā, piemēram, Vācijā, Nīderlandē un Beļģijā. Statistika runā pati par sevi, ne katrā valsts čempionātā futbola klubiem ir vienlīdzīga performance un tendences vārtu gūšanai.
Spēlētāji izmanto vairākas likmju veikšanas shēmas. Klasiskais variants ir tad, kad tiek izvēlēta komanda, kura ir ļoti uzbrūkoša un tiek izvēlēts likt „vairāk par 2.5 vārtiem”, taču svarīgi ir tas, lai šīs koeficients sasniegtu vismaz 1.9. Komandu izvērtēšanai var apskatīt kopējo tabulu kā vadlīniju šādai rīcībai. Bieži vien tiek skatīta arī pēdējo tikšanās reižu rezultāti starp konkrētajiem diviem dalībniekiem.
Citi mēdz izmantot citādāku pieeju. Kad tiek izvēlētas vairākas spēles ar ne tik ļoti augstu koeficientu, tiek pielikta LIVE likme no kādas spēles, kur spēlētājs izvēlas opciju „vairāk par 2.5 vārtiem”, tiesa tas tiek darīts, ja mačā nav gūti nevieni vārti. Ja tas atbilst minētajam kritērijam, tad tas tiek darīts puslaika pārtraukumā, vai neilgi pirms tā, jo koeficients ir sasniedzis vēlamo vērtību (ne mazāk kā 2.00). Tomēr viena no svarīgākajām lietām ir tāda, ka spēlei ir jābūt piesātinātai ar bīstamiem momentiem un vārtu gūšanas iespējām.
Veicot likmi uz „vairāk/mazāk par 3.5 vārtiem” spēlē ir jāvadās pēc tā paša principa. Tie, kuri liek uz opciju „vairāk”, mačā ir jābūt 4, vai vairāk vārtiem, taču, ja tiek izvēlēts likt uz „mazāk”, tad spēlē nedrīkst tik gūti vairāk par 3 vārtiem.
Kopā spēlē gūti vairāk vai mazāk par 1.5 vārtiem
Šī likme tiek aprēķināta tieši tāpat kā augstāk minētā, tikai cipari atšķiras:
- „Kopā spēlē vairāk par 1.5 vārtiem” likme uzvar, ja tiek gūti 2 vai vairāk vārti
- „Kopā spēlē mazāk par 1.5 vārtiem” likme uzvar, ja tiek gūti 1 vai netiek gūti vispār vārti
Izvēloties stratēģiju likt „vairāk par 1.5 vārtiem” spēlētājam noteikti nevēlas izvēlēties lielu risku un pieturas pie zemu koeficientu izvēles (ne vairāk kā 1.50). Lai šāda izvēle būt veiksmīga, spēlē ir jāgūst vismaz divi vārti. Plašā mērogā skatoties divi vai vairāk vārti tiek gūti vairums spēlēs (apmēram 70%), tādēļ teorētiski nebūtu grūti atrast pareizās komandas.
Lielākāis mīnuss ir koeficienti kuros ietilpst šāda veida likmes, parasti tās ir diapazonā no 1.30-1.50, taču lielākais pluss ir tas, ka liela daļu maču noslēdzas ar 2 vai vairāk gūtajiem vārtiem.
Ja spēlētājs vēlas iegūt lielāku vērtību no šādas likmes, tas mēdz gaidīt līdz mača 30.minūtei un veic likmi LIVE formātā. Bieži vien koeficients mēdz pieaugt līdz pat 1.80, ņemot vērā to, ka vārti līdz tam nav gūti. Protams, šāda rīcība negarantē uzvaru, taču pieredzējuši spēlētāji mēdz izvēlēties šādu stratēģiju.
Jautājums kurš paceļas ir par to kuros čempionātos ir vērtīgi izmantot „vairāk/mazāk par 1.5 vārtiem”. Pirmkārt, ir čempionāti, kuri ir ļoti mazrezultatīvi. Kā piemērs kalpo Grieķijas čempionāts, uz kuru veicot likmes paveras lieliska iespēja arī izmantot „mazāk par 1.5 vārtiem”. Konkrētais piemērs ir spēlējot mājas laukumā.
Redzams, ka atsevišķi piemēri pat nepārsniedz 50% spēļu, kuros ir gūti vairāk par vismaz 1 vārtiem. Šis noteikti var kalpot kā labs atskaites punkts uz kura balstīties, lai veiktu likmi „mazāk par 1.5 vārtiem”, tikai der atcerēties, ka ir jāpēta arī pret ko tiek spēlēts, kāda ir spēles nozīme, vai ir optimālie sastāvi utt.
Likme futbolā – „Abas komandas gūs vārtus”
Visi bukmeikeri iekļauj likmi „Abas komandas gūs vārtus” savā piedāvāto likmju sarakstā. Kā jau nojaušams, tad šīs likmes būtība ir tāda, vai abām komandām izdosies gūt vārtus spēles gaitā. Ārzemju bukmeikeru kantoros šī likme slēpjas zem saīsinājuma (BTS). Iespējams likt vai nu par, vai pret notikumu. Jā – abas komandas gūs vārtus vai arī, nē – abas komandas negūs vārtus.
Tas nozīmē, ka ja likmes veicējs ir izvēlējies opciju „jā”,, tad sagaida to, ka abas komandas gūs vismaz vienus vārtus, savkuārt, ja ir izvēlējies variantu „nē”, tad šajā gadījumā iznākums būs veiksmīgs, ja tikai viena, vai arī neviena no spēles dalībniecēm nebūs guvusi vārtus.
Varētu teikt, ka šī ir alternatīva likmēm uz „vairāk/mazāk”, bet tas ir koks ar diviem galiem. Likmes veicējam der (pieņemot, ka ir izvēlējies to, ka abas komandas gūs vārtus), ja spēle beidzas ar rezultātu 1:1, bet no otras puses, ja tā ir sausā uzvara ar, piemēram, 4:0, tad spēlētāja izvēlētā likme būs zaudējusi un labāka likme būtu tieši „vairāk/mazāk”. Ja spēlētājs ir pārliecināts par vienas komandas pārspēku un par to, ka pretiniekam ir visai mazas izredzes gūt kaut vienu panākumu spēlē, tad viņš izvēlas „Abas komandas gūs vārtus – nē”. Šeit varam vilkt analoģiju, ja, piemēram, spēlē kāds no grandiem kā Bayern, Juventus vai Machester City pret kādu pastarīti no sava nacionālā čempionāta.
Kā izvēlēties mačus priekš „Abas komandas gūs vārtus” likmes
Šādai likmes izvēlei ļoti der tas, ja komanda daudz domā par uzbrukumu, bet pievērš ļoti mazu uzmanību aizsardzībai. Visvieglāk to izvērtēt ir izmantojot specializētu gūto vārtu statistikas ailes. Šeit redzama atlasīta statistika Spānijas „LaLiga”:
Tabulā atzīmēju klubus ar kuru līdzdalību (vismaz 50% maču) abas komandas tiek pie vārtu guvumiem. Tomēr ieteiktu vairāk koncentrēties uz komandām, kurām šis rādītājs ir vismaz 60%. Pārfrāzējot uz vērtību šīm likmēm „Abas komandas gūs vārtus” 100:60=1.66. Ja salīdzina komandas pašā augšgalā, tad tur šis koeficients ir vēl augstāks.
Algoritms izvēloties šādas komandas ir sekojošs. Jāatrod klubi ar augstāko procentuālo vārtu gūšanas skaitu spēlēs. Mēs iegūstam aritmētiskas mērvienības šīm komandām un varam pielīdzināt koeficientiem. Ja tie ir mazāki kā piedāvā bukmeikeri, tad tad varam likt uz to, ka abas komandas gūs vārtus. Protams, jāskatās arī pēdējās tikšanās pret pretinikiem, ļoti svarīgi, lai rezultāts būtu tuvu nullei.
Ja likmes veicējs izvēlas pretēju likmi, tad attiecīgi jāskatās, lai procents kad abas komandas gūst vārtus ar konkrētās līdzdalību ir mazāks.
Protams, ka sausa statistika vēl nav pietiekams rādītājs, lai veiktu produktīvas likmes. Vēl ļoti svarīgi faktori ir spēles nozīme, futbolistu motivācija attiecīgajai spēlei, cik optimāli is sastāvi un pat laikapstākļi attiecīgajā spēles dienā.
Finanšu menedžments arī ir ļoti svarīgs aspekts. Totalizatora lietotājam ir jabūt finansiālajai stratēģijai. Kāds izmanto klasisko fiksēto procentu no kopējā budžeta pieeju, kāds cits toties daudz advancētāks sistēmas kā „Kelly criterion” vai „Fibonacci system”.
Ko nepieciešams izvērtēt pirms izvēlieties likmes uz gūtajiem vārtiem
Pirms izvēlēties spēles uz kurām vēlaties veikt likmi ir jāveic tirgus izpēte. Tajā ietverti vairāki svarīgi faktori, kurus ir jāņem vērā.
Pēdējā spēle patiesībā nenozīmē neko būtisku. Lai arī šajā kritērijā noteikti ietilpst komandas kopējā sportiskā forma un tās uzņemtie apgriezieni laukumā, nedrīkst to ņemt par piemēru, lai veiktu galējo secinājumu. Lai gūtu patieso potenciālu komandas spējām gūt vai ielaist vārtus, ir jāskatās vismaz pēdējās piecas spēles. Svarīgi ir arī izvērtēt vai mači ir notikuši savā, vai pretinieku laukumā kā arī kāda stiprumā komandas ir bijušas pretī.
Starpība starp mājas un izbraukuma spēlēm. Daudzi jaunpienācēji likmju pasaulē mēdz pārāk viendimensionāli izvērtēt komandas. Viņi neatdala spēles no mājas un izbraukuma, bet aplūko tikai kopējo statistiku, kas noved pie zaudējumiem, šo ir vitāli svarīgi saprast, jo daudz komandas spēlē diametrāli pretēji, respektīvi, vidusmēra komanda var lieliski spēlēt mājās, bet drausmīgi izbraukumā, taču skatoties vidējo neparādīsies ne viens, ne otrs.
Paplašināt diapazonu. Ļoti bieži likmju līnijās kopējo vārtu skaitu bukmeikeri ievieto tikai „vairāk/mazāk par 2.5 vārtiem”. Šādas likmes ir vispopulārākās, kad runa iet par vidusmēra čempionātiem, no kuriem ir mazākas garantijas, taču likmēm cita vērtība ir augstākās raudzes čempionātos, kur daudzi faktori ir prognozējamāki kā, piemēram, aizsardzība un uzbrukums, tādēļ šādos gadījumos ir vērts pievērst uzmanību arī „vairāk/mazāk par 1.5” un „vairāk/mazāk par 3.5” likmēm.
Sasvstarpējās spēles. Nepieredzējuši likmju veicēji bieži vien nonāk pie tā, ka izvēlas vārtu gūšanas likmes tikai uz to kā potenciāli labi, vai slikti nospēlēs pretinieku komanda. Tajā pašā laikā ļoti vērtīgi ir izpētīt to kā komandas ir spēlējušas pagātnē viena pret otru. Lai gan sākumā var šķist, ka viena, vai otra spēlē ļoti rezultatīvi, ir vērts ieskatīties mazliet dziļāk komandu iepriekšējo tikšanās reižu rezultātos. Ļoti iespējams, ka tas ir kāds principiāls derbijs un komandas pavisam drastiski mainīs savu spēles stilu tādēļ. Ieteicams skatīties pēdējo divu, trīs gadu savstarpējos mačus.
Jautājumi un atbildes
No kādām likmēm labāk izvairīties?
Lai gan bukmeikeri bieži vien piedāvā vienā mačā pat virs 30 dažādām opcijām vārtu gūšanas likmēm, tur ir dažas tādas, no kurām būtu vislabāk izvairīties neprognozējamības dēļ. Tādas likmes kā precīzs rezultāts, vai vārtu guvējs, to ir ļoti grūti prognozēt, bet tas kas pievelk visvairāk jaunos spēlētājus ir tieši augstie koeficienti.
Protams, nevar izslēgt, ka „”minēšanas spēle” ar šīm likmēm var nostrādāt, ieteikums ir tomēr pieturēties pie pragmatiskākām likmēm un nespēlēt loteriju. Vairāk pieturēties pie analītiskajām spējām nevis cerēt uz veiksmi.
Kad veikt likmes futbolā : pirms mača vai mača laikā?
Izvēli šeit lielākoties nosaka spēlētāja spējas. Priekšrocība liekot mača laikā ir tāda, ka tad ir daudz lielākas iespējas noķert augstos koeficientus, kuriem ir liela vērtība, jo šādai pašai likmei, lielākoties, pirms spēles ir mazāka vērtība. Taču veicot likmi mača gaitā pavisam noteikti ir arī jāseko pašam mačam līdzi dzīvajā, vai tas būtu pie TV, vai stadionā. Noslēgumā noteikti jāatceras šeit neiepīt emocijas, jo uz pārlieku liela patīkama, vai nepatīkama satraukuma visbiežāk tiek pieņemti neobjektīvi lēmumi, kas noved pie naudas zaudēšanas un lielām izmaksām.
Kā izvēlēties pareizo čempionātu uz kuru veikt likmes vārtu gūšanas likmēm?
Daudz pieredzējušie likmju veicēji vadās pec sekojošajiem principiem:
- Visām likmēm „vairāk par” – uzbrūkošas komandas vidusmēra čempionātos
- Visām likmēm „mazāk par” – uz aizsardzību tendētas komandas augstākā līmeņa čempionātos
Secinājumi
Likmju veikšana uz kopējo gūto vārtu skaitu ir interesanta un efektīva. Priekšrocība ir tāda, ka likmes veicējs var neraizēties par kādas komandas uzvaru, vai zaudējumu, bet fanot un priecāties par gūtajiem vārtiem. Diemžēl nepatīkamais fakts ir tāds, ka vārtus nav tik viegli iesist, kā arī bukmeikeri ne vienmēr piešķir labus piedāvājumus, vai augstas vērtības koeficientus šim notikumu tirgum.
Tev varētu interesēt arī šie raksti:
Hokeja likmes: kas jāzina pirms to veikšanas
Likmes uz MMA un UFC: padomi un ieteikumi
Oskara Grainda stratēģija