Handikaps sporta likmēs
Tā kā parasti koeficients uz pārliecinošu spēles favorītu ir ļoti zems, veikt likmes uz tā vienkāršu uzvaru nav tik saistoši. Ir arī pretējas situācijas, kad gadās, ka vājākās komandas uzvaras varbūtība ir pārāk maza, tāpēc veikt likmi uz ne-favorītiem ir neizdevīgi. Tāpēc totalizatori piedāvā likmes ar handikapu – mākslīgu priekšrocību vai pieņemamu punktu starpību kādai no komandām. Tas tiek darīts, lai izlīdzinātu koeficientus komandām ar atšķirīgām iespējām uzvarēt.
Piemērs: savā starpā tiekas komandas A un B. Komandas A izredzes uzvarēt tiek novērtētas ar koeficientu 1,21, kas nozīmē, ka izdarot likmi par 100 eiro, kopējais laimests A uzvaras gadījumā būs 121 eiro, bet peļņa vien 21 eiro, kas ne visiem spēlētājiem liekas apmierinošs rezultāts. Tādos gadījumos totalizatori piedāvā arī tādas likmes, kas ļauj izlīdzināt komandu iespējas un veikt likmes ar lielākiem koeficientiem.
Handikapa likmes piemērs: A komandas uzvara ar handikapu (-1,5)
Dažādu totalizatoru piedāvātajās likmju līnijās šāda veida likmes var tikt apzīmētas atšķirīgi – “H1 (-1,5)”, un “H1” nozīmēs “pirmās komandas handikaps”, savukārt H2 attieksies uz otro komandu.
Lūk, kā parasti Latvijā reģistrētie totalizatori likmju līnijās attēlo handikapu:
A (-4,5) B (+4.5)
A (-4) B (+4)
A (-3,5) B (+3,5)
A (-3) B (+3)
A (-2,5) B (+2,5)
A (-2) B (+2)
A (-1,5) B (+1,5)
A (-1) B (+1)
A (0) B (0)
Handikaps likmju līnijās vienmēr tiek norādīts ar zīmēm “+” vai “-” un tā ir nepieciešamā priekšrocība (mīnus handikaps jeb ar cik punktiem / vārtiem komandai / indivīdam jāuzvar) vai pieļaujamā nobīde (plus handikaps jeb par cik vairāk punktiem / vārtiem komanda / indivīds nedrīkst zaudēt). Skaitliskā vērtība parāda konkrēto vārtu skaitu (hokejā un futbolā), punktus (basketbolā) vai geimus (tenisā), kas nepieciešami, lai attiecīgā likme laimētu.
Tādējādi likme uz komandu A ar handikapu (-1,5) nesīs uzvaru, ja tā pārspēs B ar vismaz divu vārtu starpību. Protams, veicot šādu likmi uz favorītiem, palielinās iespēja, ka likme nepiepildīsies, vienlaikus, ja tā piepildās, tad laimests ievērojami palielinās. Likme uz B handikapu (+1,5) nozīmē, ka šī komanda var atpalikt mača gala rezultātā pēc gūto vārtu skaita, nepārsniedzot handikapa skaitlisko vērtību. Tādējādi, lai likme laimētu, der komandas B jebkāda uzvara, neizšķirts vai piedzīvots zaudējums ne vairāk ar diviem vārtiem. Ja spēle noslēdzās 2:0, tad handikaps (+1,5) neiziet.
Eiropas un Āzijas handikapi
Eiropas handikaps ir pazīstamākais un populārākais šadas likmes veids Latvijas spēlētājiem. Tās skaitliskā vērtība var izskatīties kā (-1), (+2), (-1,5), (+2,5), u.t.t. Zīme “+” vai “-” var būt jebkura, atkarībā no tā, kas tieši šādā likmē ar to tiek domāts: komandas / sportista priekšrocība vai atpalicība kopējā rezultātā.
Kāda ir atšķirība starp handikapu ar pilnu skaitli, piemēram (-2), un ar decimāldaļu (-2,5)? Tāda, ka, izdarot likmi uz pilna skaitļa handikapu, spēlētājam ir iespēja veiktās likmes summu atgūt, bet, izmantojot handikapu ar decimāldaļu ir tikai divas iespējas – laimēt vai zaudēt.
Piemērs: norisinās futbola mačs starp komandām A un B. Pirms spēles A piešķirts handikaps (-2). Mačs noslēdzas ar rezultātu 2:0 par labu A. Tādā gadījumā spēlētājs nav nedz laimējis, nedz zaudējis. Savukārt, ja spēlētājs būtu veicis likmi uz handikapu (-1,5), likme tiktu aprēķināta kā laimēta.
Āzijas handikaps tiek saukts arī par “ceturksni”. Arī tas tiek apzīmēts ar “+” zīmi vai ar “-” zīmi), bet skaitliskā vērtība jau izskatās šādi: (-1,25), (+1,75 ), (-2,75), (+1,25), u.t.t.
Izmantojot Āzijas handikapu, visa summa nosacīti tiek sadalīta divās vienādās daļās. Ja Jūs izdarījāt likmi ar handikapu (+ 2,75), tā tiks aprēķināta šādi: viena puse – kā likme par handikapu (+2,5), bet otra puse – kā likme par handikapu (+3). Faktiski šīs ir divas veiktas likmes vienā.
Attēlojums likmju līnijās:
A (-3,75) B (+3.75)
A (-3,25) B (+3,25
A (-2,75) B (+2,75)
A (-2,25) B (+2,25)
A (-1,75) B (+1,75)
A (-1,25) B (+1,25)
A (-0,75) B (+0,75)
A (-0,25) B (+0,25)
Kā tiek aprēķināts Āzijas handikaps?
Pieņemsim, ka esat izvēlējies spēli A pret B (skatīt tabulu) un nolēmis par labu komandas A Āzijas handikapam (-1,75), kura koeficients ir 1,60, bet likmes summa ir 1000 eiro. Šajā gadījumā likmes summa tiek sadalīta principā divās: (-1,5) un (-2).
A uzvaras gadījumā ar divu vārtu starpību (2:0, 3:1, u.t.t.), handikaps (-1,5) ir izgājis un tā koeficients 1,60 tiek pareizināts ar pusi no kopējās likmes summas (500 eiro), bet pa otru handikapu (-2) tiek atgriezta nauda, kas nozīmē, ka kopējā izmaksa no 1000 eiro Jums būs 1300 eiro.
Ja A uzvar ar trīs vai vairāk vārtu starpību, iziet abu handikapu puses un Jūs izmaksājat 1600 eiro, no kuriem 600 ir “tīrā” peļņa.
Ja A zaudē, nospēlē neizšķirti vai uzvar tikai ar vienu vārtu pārsvaru, likme nav laimējusi.
Tātad, izmantojot Āzijas handikapu, spēlētājs var laimēt vienu vai abas likmes daļas, vienlaikus gan neesot pasargāts no iespējamā zaudējuma.
Āzijas handikaps nav vispopulārākais likmes veids starp vietējiem spēlētājiem, tomēr, aplūkojot aprakstīto likmju variantu, Jūs varat atšķirt vairākas priekšrocības salīdzinājumā ar Eiropas handikapu.
- Eiropas handikapā pastāv trīs iespējas: laimests, naudas atgriešana un zaudējums. Āzijas formātā tiek pievienota varbūtība atgriezt pusi no likmes summas.
- Likmes uz favorītu ar Āzijas handikapu (-0,25) nezaudēs ar neizšķirtu, bet atgriezīs pusi no uzliktās summas.
- Spēlētāji, kuriem patīk veikt apjomīgas kombinētās likmes, reizēm izmanto Āzijas handikapu, lai mazinātu risku zaudēt.
Futbolā ļoti populārs ir handikaps (0) – tas ietilpst Eiropas piedāvātajā variantā, taču tā lielās popularitātes starp spēlētājiem dēļ tas ir pelnījis atsevišķu aprakstu, ko varat meklēt “Likmju ABC”.
Tev varētu interesēt arī šie raksti: