Stratēģija – likmes pret favorītu
Visi sporta līdzjutēji zina, ka ne vienmēr uzvar šķietami stiprākais – pat acīmredzami favorīti mēdz klupt un diezgan bieži. Un tas arī ir sporta krāšņums. Un, pateicoties šim krāšņumam, totalizatoru spēlētājiem rodas interese likt savu naudu uz “outsauideriem”. Koeficienti ir lielāki, bet neveiksmīgas likmes var kompensēt ar laimestu no vienas vai divām likmēm, liekot uz nefavorītiem.
Kā šī stratēģija strādā, un kad ir vērts to pielietot?
Skaidrojam, kas ir “outsaideris” jeb nefavorīts sportā
Apzīmējumi var būt dažādi – no angļu valodas “underdog”, “outsider”, bet, cenšoties latviskot, nefavorīts jeb krietni neveiklākā mēlē – pastarītis. Galvenais, lai būtu skaidra doma – tas ir indivīds / komanda, kam konkrētās sacensībās vai viena mača ietvaros piedēvē vismazākās iespējas šo notikumu uzvarēt.
Tas ir pretstats favorītam – indivīdam / komandai ar vislielākajām iespējām uzvarēt. Spēlētāju vārdu krājums ir dažāds, tāpēc katrs to apzīmē pēc saviem ieskatiem. Ja cenšamies to pateikt diplomātiski, tad nefavorīts, salīdzinot sastāva iespējas, “uz papīra” izskatās vājāks par savu pretinieku.
Stratēģija likmēs uz “outsaideru”
Pagātnes nopelni negarantē nākotnes panākumus – tas ir galvenais punkts, kas jāņem vērā, izvēloties šo stratēģiju. Agrāk vai vēlāk favorīts zaudēs, bet „uz papīra” vājākā komanda / indivīds pārtrauks savu neveiksmju sēriju.
Tomēr nedrīkst paļauties tikai uz veiksmes faktoru. Ir nepieciešams rūpīgi izstrādāt taktiku, lai identificētu (uz to brīdi) pārvērtēto favorītu, nevis muļķīgi vadīties pēc moto „a, ja nu izšauj!” Proti, ir jāatrod daži objektīvi faktori, kas varētu sekmēt attiecīga notikuma nefavorītu uzvaru.
Protams, arī bukmeikeri ir lietas kursā par šiem faktoriem un tāpēc var izmainīt koeficientu vērtību uz mazāku. Bet tūkstošiem spēlētāju savas domas nemaina un tāpat savu naudu liek uz favorītiem. Tieši šo spēlētāju interese totalizatoriem liek favorītu koeficientu samazināt, bet “outsaideru” – palielināt. Tā ir tīrākā matemātika, pēc kuras vadās visi totalizatori.
Šīs stratēģijas izmantošana nenozīmē tikai likt uz “outsaideru” uzvaru. Pilnībā pietiks ar pareizu + handikapu izmantošanu vai uz “vājākās” komandas gūto vārtu skaitu likmju veikšanu, lai gūtu peļņu.
Turpinājumā apskatīsim šīs taktikas izmantošanu, izmantojot dažādu sporta veidu piemērus.
Kad likmes uz “outsaideriem” ir piemērotas futbolā
Futbola komanda nefavorīta statusu var iegūt dažādu faktoru dēļ – pretinieku sastāva komplektācijas iespējas (viens no iemesliem – ievērojami atšķirīgi budžeti), kas nereti rezultējas arī meistarības klašu atšķirībā, “neērto” laukumu dēļ (futbolā ir pieļaujami dažādu izmēru laukumi), viesu komandas statusa dēļ, kā arī spēlētāju iztrūkumu dēļ (kartītes vai traumas). Totalizatori uz šiem faktoriem reaģē un, balstoties uz tiem, izsaka savu viedokli par mača favorītu.
Šī stratēģija nepieprasa obligāti to, lai abas komandas atrastos diametrāli pretējās pozīcijās turnīra kopvērtējumā. Pilnīgi iespējams, ka komandas tabulā var atrasties viena otrai blakus, bet totalizatori vienu izredzes izcīnīt uzvaru būs novērtējuši ar daudz lielāku iespēju (attiecīgi – zemāku koeficientu). Viens no piemēriem, kā tas izskatās dzīvē – tiekas komandas A un B. A pēdējos piecos mačos ir izcīnījusi četras uzvaras, savukārt B ir aktuāla trīs zaudējumu sērija.
Tāpat komandai, kas konkrētā mača ietvaros skaitās kā “outsaideri”, var būt izcila statistika pret saviem pretiniekiem savstarpējos mačos. Neesiet pārsteigti, ka tas var nostrādāt un arī koeficients uz tādiem mačiem var būt vilinošs.
Lielu lomu var nospēlēt arī spēļu kalendārs. Piemēram, vadošā turnīra komanda aizvada spēli mājās, bet paralēli startē arī starptautiskajos turnīros. Visbiežāk prioritāte tiek piešķirta Eiropas kausu turnīriem, jo tur uzvarēt ir ne tikai prestiži, bet arī finansiāli izdevīgi (runājot par prēmijām)
Tāpat var būt tāda situācija, ka jebkurā gadījumā komanda, kas spēlē starptautiskajā arēnā, totalizatoru likmju līnijās būs favorīte, bet treneris pēdējā brīdī pirms mača var nolemt pietaupīt labākos spēkus vai arī spēlētāji jau gatavojas svarīgam mačam, piemēram, UEFA Čempionu līgā, līdz ar ko pazūd koncentrēšanās. Tas ir īstais brīdis, kad ir vērts meklēt laimi, liekot uz “outsaideriem”.
Bokss un MMA – ne vienmēr skaļi vārdi attaisno sevi ar darbībām ringā
Cīņu sportā, piemēram, boksā vai MMA, favorīta vai “outsaidera” statuss var būt vēl izteiktāks. Galu galā katram cīkstonim ir viņa personīgā pieredze, labi zināmās prasmes, treneris un apmācība, kas nereti atšķiras divu pretinieku starpā.
Tomēr, kad dueļa iznākums ir atkarīgs tikai no diviem cilvēkiem, galarezultātu vairāk ietekmē visa veida sīkumi. Favorīts var zaudēt formu, cīnīties ar hronisku savainojumu, par kuru neviens nezina, gūt traumu treniņu nometnes laikā, var būt personīga vai ģimenes rakstura problēmas, kā arī pārspīlēt ar svara zaudēšanas pieeju, proti, darīt to par vēlu, no kā cieš viņa ķermeņa atjaunošanā, vai netikt galā ar pretinieka psiholoģisko spiedienu, t.s., “trash talk”. Izteikts piemērs MMA pasaulē ir Konors Makgregors, kurš iepriekš nereti uz šī “trash talk” rēķina savus pretiniekus bija “izvedis” tā, ka tie praktiski cīņu bija zaudējuši jau pirms tās sākuma.
Gadu gaitā cīkstoņi veido savu karjeru un “vārdu” (atpazīstamību). Daudzi totalizatoru spēlētāji veic likmes, balstoties uz vārdu un pagātnes sasniegumiem, aizmirstot, ka visas uzvaru sērijas agrāk vai vēlāk beidzas. Un katrs nākamais pretinieks var kļūt par jaunu čempionu un leģendu, kurš paņēma jostu no iepriekš “neuzvaramā”. Jeb vienkāršākiem vārdiem sakot – vienmēr uz pasaules atradīsies kāds, kas tev var sadot pa muti!
Tieši ar tik lielu favorītu pārvērtēšanu rēķinās spēlētāji, kuri ir apguvuši šo likmju uz “outsaideriem” stratēģiju.
Basketbols
Basketbolā rezultātus mazāk ietekmē viena persona vai spēļu grafiks (izņemot NBA, jo tur mēdz būt garākas izbraukumu sērijas, kad jāveic tūkstošiem kilometru lidmašīnā). Bet, pateicoties šī sporta veida rezultativitātei, totalizatoru entuziastu iegūst iespēju svinēt mazos „autsaideru” panākumus.
Te mēs runājam par likmēm uz ceturtdaļām. Būtība ir tāda, kad jāveic likmes par kādas komandas uzvari vienā no mača ceturtdaļām, bet pēc tam seko tam līdzi tiešraidē.
Pamata noteikumu šādu likmju veikšanai ir sekojoši:
- Ieteicams izvēlēties tādas mačus, kuros ir izteikts favorīts, bet “outsaiders” nav “bezcerīgs”. Vienkāršoti sakot – ja konkrētajā mačā uz nevaforītu koeficients ir ap 20, tad labāk meklējiet citu maču, tomēr ja attiecīga ir aptuveni 1,5 pret 2,5 – ir vērts riskēt
- Nav ieteicams izvēlēties eksotisko (Filipīnas, Malaizijas, u.t.t.) vai zema līmeņa čempionātus, kur pastāv ievērojamas atšķirības pretinieku meistarībā, jo tad iespējas uz negaidītu rezultātu ir salīdzinoši mazākas, nekā tas ir augstākas klases turnīros
- Pirmā likme jāveic ir jau pirmajā ceturtdaļā. Zaudējuma gadījumā likme tiek pārcelta uz nākamo ceturtdaļu, bet tad jau tā ir jādubulto
Saprotams, ka iepriekš minētie piedāvājumi nekādā veidā negarantē, ka Jūs gūsiet peļņu. Ir savi trūkumi, kā piemēram, augsts finansiālais risks pie regulāras likmju dubultošanas. Tāpēc pirms katras spēles ir jāveic rūpīga abu komandu pēdējo spēļu analizē un statistikas izpēte. Akli izvēlēties mačus būtu tas pats, kas iet pie ruletes galda – katra bumbas iemešana ruletē ir jauns notikums, kam nav nekāda sakara ar iepriekšējo pirms 30 sekundēm.
Teniss
Ja visu laiku favorīti attaisnotu uz sevi liktās cerības, tad svarīgāko turnīru pusfinālos principā spēlētu vieni un tieši paši spēlētāji. Tajā pašā laikā koeficientu atšķirība pat vēlākajās turnīru stadijās (tuvāk finālam) var būt ievērojama.
Taisnības labad gan jāteic, ka vēl nesen tenisa pasaulē tā bija ierasta prakse – reti kura lielā turnīra pusfināls noritēja bez Rodžera Federera, Rafaēla Nadāla vai Novāka Džokoviča līdzdalības. Tiesa, pēdējos gados situācija ir izlīdzinājusies.
Kā piemēru varam minet 2019. gada “US Open” ceturtdaļfinālu, kad Grigorijs Dimitrovs pārspēja Federeru. Totalizatori Dimitrova uzvaru bija novērtējuši ar koeficientu 9.00! Redzot šādus piemērus, daudzi spēlētāji sāk kļūt ieinteresēti izmantot šo stratēģiju pret favorītu arī tenisā.
Tev varētu interesēt arī šie raksti:
Kas ir “flat” sporta likmēs? Stratēģijas apraksts un piemēri
Stratēģija “koridori” – piemēri, padomi un instrukcijas
Kellija kritēriji – kas tie ir un kā tos izmantot