40 EUR bezriska likme
Saņemt

Kādu likmi veikt, kad viena komanda aizsardzībā “uzlikusi autobusu”

Kādas likmes izdarīt, ja komanda aizsardzībā noliek "autobusu", likme.tv

Jebkurš futbola cienītājs noteikti ir dzirdējis frāzi par “noparkotu autobusu” aizsardzībā. Ko tas nozīmē? Tā ir sava veida stratēģija, proti, kad lielākā daļa komandas atrodas savā laukuma pusē, domājot tikai par savu vārtu aizsardzību. Parasti šāda taktika tiek piekopta situācijās, kad komanda spēlē mazākumā vai ir nepieciešams saglabāt esošo rezultātu.

 

Kas ir “autobuss” un kāpēc par to tik bieži runā?

“Autobuss” – tas ir, kad komanda maina savu spēles taktiku, veidojot vairākas aizsardzības līnijas. Vārtu aizsardzībā ir iesaistīti ne tikai aizsargi, bet arī citi pozīciju spēlētāji. Pretuzbrukuma iespējas gadījumā viens spēlētājs tiek atstāts laukuma centrā. Visbiežāk ar “autobusu” tiek asociēts slavenā portugāļu speciālista Žuzē Mourinju komandas, taču tā līdz galam nav taisnība. Viņš pats ir pietiekami zvaigžņots treneris, kurš nekautrējas spēlēt arī uzbrūkošu futbolu. Raksta turpinājumā skaidrosim, ko tad īsti nozīmē “uzlikt autobusu” un kā to pielietot, veicot likmes.

Pretinieku komandai ir ārkārtīgi grūti izlauzties līdz vārtiem, kurus aizsargā 9-10 cilvēki. Šāda taktika tiek izmantota nevis, lai gūtu prieku, palielinātu intrigu vai kāpinātu spēles dinamiku, bet tieši piespiedu situācijās:

Piemēram, ir kausa izcīņas (pazīstamākā – UEFA Čempionu līga), kur uzvarētājs par iekļūšanu nākamajā kārtā tiek noteikts divu spēļu summā. Liela nozīme šādos gadījumos ir gūtajiem vārtiem izbraukumā. Ja pirmajā mačā viesiem izdevies gūt uzvaru, tam var būt ļoti izšķiroša loma. Tas nozīmē, ka nākamajā spēlē, neskatoties uz to, ka pirmā mača uzvarētāji spēlēs mājās, viņi ir ieinteresēti noturēt savus vārtus neskartus vai spēlēt uz rezultāta noturēšanu. Tāpēc šī komanda var izšķirties par labu “autobusa” taktikas piekopšanai.

Palūkosimies uz tādu situāciju. Pieņemsim, ka mačā starp Papua – Jaungvineju un aktuālajiem pasaules čempioniem Fraciju, kaut kādā mistiskā veidā, ņemot vērā abu komandu milzīgo atšķirību meistarībā, vadībā izvirzījušies pirmie. Bet tas ir noticis un skaidrs, ka viņi izmantos visus iespējas un taktikas, lai šādu rezultātu saglabātu.

Savā starpā tiekas meistarības līmeņos ļoti līdzīgas komandas. Viena komanda izvirzījās vadībā, bet pēc tam palika viena vai divu spēlētāju mazākumā. Bez šaubām, lai arī cik augsta līmeņa komanda tā būtu, spēles taktika ir jāmaina, ja vēlas izcīnīt uzvaru. Tādas situācijas notiek arī Madrides “Real” un “Barcelona” mačos.

Situācija, kad notiek lieli nacionālo izlašu vai klubu turnīri. Izšķirošajās spēlēs kļūdas nav pieļaujamas un jebkura komanda, piemēram, Pasaules kausa izcīņas izšķirošajos posmos, izvirzījusies vadībā, centīsies noturēt sev labvēlīgu rezultātu. Un atkal – viena no iespējām ir “autobusa” nolikšana.

Protams, ka daudzi uzskata, ka “autobusa noparkošana” bojā spēli, atņem tai skatāmību un virtuozitāti, tomēr šāda taktika var nest rezultātu, bet tas futbolā vēl aizvien ir galvenais. Iedomājieties – Jūs esat kāda kluba fans, tas spēlē skaisti, bet netiek pie tituliem? Un kā būtu, ja tas regulāri “parkotu autobusu” pie saviem vārtiem, bet izcīnītu titulus? Vai arī tad jūs sūdzētos?

 

Likmju varianti mačos, kur “noparko autobusu” un kad un uz ko likt pirms spēles

Pieņemsim, ka mums ir klasisks “pastarītis”, kurš ieradies, lai viesos spēlētu ar izteiktu favorītu. Vai arī mums ir komanda, kas spēku samērā kotējas teju vienaldzīgi kā pretinieki, un kura pirmajā kausa spēlē guva uzvaru, bet atbildes mačā plāno spēlēt no aizsardzības, lai noturētu sev vēlamo rezultātu. Mēs iegūstam situāciju, kas jau ir skaidra pirms mača: vienai komandai ir jāuzbrūk, bet otrai – jāaizstāvas. Šajā situācijā var apsvērt šādas likmes:

  • Kopējais gūto vārtu skaits vairāk/mazāk
  • Kopējais stūra sitienu skaits
  • Kura komanda izpildīs vairāk stūra sitienu

Grūtāk būs prognozēt kopējo gūto vārtu skaitu, jo nezināt, cik spējīga ir komandas spēle aizsardzībā, izmantojot “autobusa” taktiku. Spēles laikā var notikt nejaušības – nepamatoti piešķirts 11 metru soda sitiens, nejaušs sitiens savos vārtos, u.t.t. Tāpēc veikt likmi uz vairāk vai mazāk gūtajiem vārtiem – nav tik droši.

Ne mazāk sarežģīta situācija ir ar kopējo stūra sitienu skaitu, tāpēc loģiskāk ir izvēlēties likmi, kura komanda izpildīs vairāk stūra sitienu. Jo, ja tai ir jāatspēlējas, tā vairāk uzturēsies pretinieku aizsardzības zonā vai tuvāk soda laukumam, kas palielina iespēju nopelnīt stūri. Vienlaikus jāņem vērā, ka jebkurā brīdī rezultāts divu spēļu summā var kļūt neizšķirts vai par labu līdz tam vairāk uzbrūkošajai komandai, tādējādi pieaug arī otras komandas uzbrukuma intensitāte. Par ļaunu noteikti nenāktu arī iepriekšējo maču statistikas izpēti šajā komponentā.

 

Kādas ir iespējamās LIVE likmes?

LIVE likme, loģiski, tiek piedāvāta pēc mača sākuma, tāpēc ir ļoti svarīgi vai Jūs tam esat sekojis līdzi. Parasti pirms spēles sākuma ir grūti paredzēt, ka kādai no komandām būs jāizmanto aizsardzības taktika. Un mača laikā, spēlētājs, kurš grasās veikt likmi, var labāk novērtēt kopējo ainu uz laukuma.

Apskatīsimies divus potenciālos scenārijus:

  • Mājinieku komanda pēc sastāva “uz papīra” skaitās vājāka, bet tai izdodas atklāt spēles rezultātu
  • Abu komandu meistarības līmenis skaitās vienāds, bet vadībā izvirzās viesi

Kā likums, mēs saprotam, ka parasti, kad kāda komanda izvirzās vadībā, tā vienmēr centīsies rezultātu noturēt. Loģiski domājot, mēs saprotam, ka pirmajā variantā vislabāk būtu likt uz to, ka vairāk stūra sitienus izpildīs viesu komanda, savukārt otrajā – mājinieki.

Principā – viss ir pavisam vienkārši. Jānovēro, kura komanda ir izvirzījusies vadībā, un kādu taktiku tā ir izvēlējusies. Ja tā ir nolēmusi “noparkot autobusu”, tad skaidrs, ka otra komanda uzbruks vairāk, tāpēc jāveic likme uz to, ka otrā komanda izpildīs vairāk stūra sitienu. Pieredzējis spēlētājs noteikti nelaidīs garām tik interesantu likmes iespēju, kad favorīti ir ielaiduši, bet pretinieki – nosēdušies aizsardzībā. Kā jau iepriekš minēts, šāda tipa likmes vairāk aktuālas ir kausu izcīņu formātam.

Vienlaikus to var darīt arī pirms spēles likmēs, kad zināms, ka savā starpā tiksies divas atšķirīga līmeņa komandas.

Autors
Roberts Ūdris - Redaktors
Redaktors
Roberts ir sporta satura radītājs: darbojas kā freelance žurnālists vairākos Latvijas vadošajos medijos, īpašu uzmanību pievēršot basketbolam. Viņam sveša nav iGaming nozare, kurai jau vairāku gadu garumā Roberts gatavo materiālus par sporta notikumiem, sporta likmēm un prognozēm.
Raksta vērtējums
4/5
1 balss