8 psiholoģiskie faktori, kas ietekmē likmju veikšanu
Likmju veikšana sporta totalizatoros negrozas tikai ap statistikas datiemi, aprēķiniem un labākā koeficienta atrašanu. Cilvēks no datorprogrammas atšķiras ar to, ka ir pakļauts emocijām un bieži uz to fona pieņem lēmumus. Psiholoģija ir aspekts, kuru spēlētāji bieži aizmirst. Un velti! Raksta turpinājumā Jums būs iespēja lasīt par ārkārtīgi negaidītiem faktoriem, kas ietekmē likmes izvēli.
Bads ir jūsu draugs
Vai esat iedzēris alu, apēdis pāris hamburgerus un esat gatavs derēt par savas iecienītākās komandas maču? Slikta ideja! Nīderlandes zinātnieku grupa no Utrehtas universitātes veica pētījumus, kuri uzrādīja ārkārtīgi interesantus rezultātus. Proti, kad cilvēks ir izsalcis, viņš pieņem stratēģiski pareizākus un pārbaudītākus lēmumus. Pētījuma subjektus dažkārt šokēja viņu likmju veikšanas loģika un tie guva lielus panākumus.
Ir grūti līdz galam saprast, kāpēc izsalcis spēlētājs pieņem pareizākus lēmumus nekā paēdis. Varbūt atbilde ir meklējama primitīvos instinktos, kad izsalkušam cilvēkam ir kaut kas jāizdomā, lai iegūtu sev ēdienu. Varbūt būtība ir dažos ķermeņa fizioloģiskajos procesos. Bet fakts paliek fakts – bads ir tavs likmju veikšanas asistents, lai arī cik paradoksāli tas neskanētu!
Laika apstākļu ietekme uz spriestspēju
Katram no mums ir silts mājoklis (jo bezpajumtnieki diez vai spēlē totalizatoru), kurā jūtamies droši arī gada aukstākajos laikos. Bet cilvēka dabu nevar apmānīt. Mūsu senči baidījās no aukstuma, jo tad bija grūtāk iegūt pārtiku, kā arī apkārt bija daudz vairāk briesmu. Iespējams, ka šodien bailes no ziemas ir mazinājušās, taču smadzenes joprojām cenšas izvairīties no lieliem riskiem gada aukstajā periodā.
Toronto universitātes zinātnieki aprēķināja – ja cilvēks atrodas tālu no ekvatora, tad viņš mēdz mazāk riskēt ziemā un vairāk riskēt vasarā. Latvijai, ņemot vērā tās klimatiskos apstākļus, šis fakts ir īpaši aktuāls.
Nepazudiniet sevi naudas dēļ
Interesants fakts no bestsellera “The Science of Selling: Proven Strategies to Make Your Pitch, Influence Decisions, and Close the Deal” būs interesants tiem spēlētājiem, kuriem patīk veikt LIVE likmes, atkārtojot pirms mača veikto likmi. Šādu rīcību sauc par “noslīkšanu kļūdās” vai “laba nauda seko sliktai naudai”.
Kas tad notiek?
- Pirms likmes veikšanas spēlētājs maldās savās prognozēs un nav par tām pārliecināts vai konkrētais iznākums tiek novērtēts kā 50 pret 50
- Pēc likmes izdarīšanas spēlētājam ir gandrīz pilna pārliecība par uzvaru, bet reizēm notiek acīmredzamo faktu noliegšana.
Sliktākais, ko šādā situācijā var darīt, ir palielināt likmes apjomu jau LIVE režīmā, kad ir skaidrs, ka analīze netika veikta gluži pareizi.
Nekrītiet alkatībā un nepieņemiet emocionālus lēmumus – palieciet nosvērts un mierīgs.
Kognitīvā neobjektivitāte
Tā ir viena no nepatīkamākajām situācijām, kas var gadīties spēlētājiem – kā pieredzējušam, tā iesācējam. Analizējot sporta notikumu, apziņa pieķeras pie viena faktora, kas pamazām kļūst dominējošs. Visi jaunie ienākošie dati nekādā veidā nevar ietekmēt spēlētāja lēmumu likt likmi un tieši tādu, kādu viņš ir ieņēmis galvā. Turklāt katra jaunā informācija, šķiet, tikai pastiprina iepriekš izvēlēto iespēju, jo tā tiek pieņemta kā dogma.
Diemžēl vēl nav izgudrotas tabletes, kas palīdzētu pret šo cīnīties. Cilvēka smadzenes joprojām piešķirs svaru visai informācijai un izdarīs izvēli par labu tai, kas ir “aizķērusies” sākumā. Ir tikai viens padoms – pret katru jaunu informāciju izturieties kā pret jaunu apstākli, kas nav saistīts ar iepriekšējiem.
“Atmiņas bedrīšu” ietekme
Cits kognitīvās neobjektivitātes veids ir “atmiņas bedrīšu” efekts. Tā ir situācija, kad spēlētājs zina kādu svarīgu informāciju, bet pakāpeniski parādās jauni apstākļi, kā rezultātā cilvēka atmiņa pamazām samazina sākotnējo zināšanu vērtību, beigās to vairs neuztverot kā patiesu vai noderīgu.
Mūsdienu informācijas pieejamības laikmetā šādas situācijas ir ļoti izplatītas un var novest pie biežiem zaudējumiem. Tomēr no tā ir izeja. Izveidojiet savu soļu sarakstu, pēc kā vadāties, pirms pieņemat lēmumu. Katru informāciju piefiksējiet, lai tā nepazustu un jaunā informācijas plūsma nenomāktu iepriekšējo.
Jautrība ir slikts sabiedrotais
Pastāv uzskats, ka slikta garastāvokļa dēļ, vai vēl jo vairāk depresijas gadījumā, cilvēkiem nevajadzētu pieņemt svarīgus lēmumus. Tomēr, kā atklājuši zinātnieki, tas darbojas arī pretējā virzienā, jo cilvēki ar labu garastāvokli mēdz bez īpaša iemesla pieņemt riskantākus lēmumus. Starp jautrību un paaugstinātu risku pastāv tieša korelācija.
Spēlētājiem visbīstamākais moments ir tad, kad pēdējā veiktā likme ir laimēta. Tad rodas sajūta, ka “jūra ir līdz ceļiem” un jebkurš nākamais sporta notikums šķiet kā laba iespēja jaunai likmei, lai turpinātu gūt laimestus.
Silts ieteikums – kontrolējiet savas emocijas. Ne labs, ne slikts garastāvoklis nav labs sabiedrotais brīžos, kad vēlaties izdarīt likmes.
Iespaidošanās no tendencēm
Pašās tendencēs nav nekā nepareiza. Spēlētājs identificē noteiktu notikumu secību, kas notikuši vēsturē. Tā ir taisnība – sports patiešām ir ciklisks un tam ir noteiktas tendences. Bieži pat ilgstošas. Tomēr vēlams tām nepieķerieties.
Katrs jauns mačs jānovērtē kā pavisam jauns notikums. Ja ir signāli, kas liecina par tendenču maiņu, tos nedrīkst ignorēt. Analīzes veikšanas būtība ir precīzi atrast tendenci, pieņemt to kā galveno iemeslu, kāpēc esat izšķīries par labu vienam vai otram lēmumam, un pēc tam ar prognozēm to atspēkot. Ja statistikā neatradāt apstiprinājumu savai tēzei, kā noslēgsies konkrētais notikums – labāk tai likmei ejiet ar līkumu un izvēlaties citu.
Koncentrējaties uz laimestu un nebaidieties riskēt
Žurnāls “New Scientist” savulaik publicēja interesantu pētījumu. Cilvēkiem, kuri baidījās no augstuma, tika lūgts novērtēt ēkas augstumu. No apakšas viņi runāja par vienu skaitli, bet, atrodoties augšpusē, tas pieauga par četrām reizēm.
Spēlētājiem ir svarīgi nebaidīties zaudēt. Ja jūs iemaksājat naudu totalizatorā un šaubieties kādu pirmo likmi veikt, tas ir stāsts tieši par šo. Bailes zaudēt mūs nomāc, neļauj racionāli domāt un vērtēt. Rezultātā spēlētājs uzliek nelielu naudu uz labu likmi un tad brīnās – kāpēc tā? Varēju taču laimēt vairāk! Ja Jūs pēc dabas esiet šaubīgs cilvēks, totalizators nav domāts Jums.
Dažādās grāmatās par derībām var atrast vienu un to pašu ideju – nekad pārliek nepārdzīvot par zaudējumiem un tajos nekavēties, bet nepieciešams koncentrēties uz laimestiem. Tad pazudīs bailes riskēt un parādīsies horizonts turpmākai attīstībai.