Bezriska likme līdz 50 EUR
Saņemt

Anglijā bankrotē milzīgs “totalizators”, kas bijis finanšu piramīda

Football Index, likmetv
2. aprīlis, 2021, 12:16

“Tā ir milzīga katastrofa visas Lielbritānijas azartspēļu ietvaros,” – šādi nozares pārstāvji raksturoja Lielbritānijas portāla “Football Index” krahu. Unikāls savā formātā, bukmeikers izrādījies krāpnieciska shēma no kura cietušo skaits varētu būt vairāki simti tūkstoši cilvēku.

Kompānija dibināta 2015. gadā, kas ļoti īsā laika periodā kļuva par lielu spēlētāju Lielbritānijas tirgū. “Football Index” bija unikāls portāls, kas sevī apvienoja “Fantasy” iespēju, vērtspapīru tirgu un azartspēles. Lietotāji varēja iegādāties spēlētāju akcijas, kuras auga atkarīgi no parādītā snieguma un pieprasījuma, gluži kā reālā akciju tirgū.

Portāla vadība savu uzņēmumu pozicionēja kā investīciju platformu, nevis bukmeikeru vai  “Fantasy” iespēju. 2019. gada beigās “treidotāju” skaits pārsniedza 500 tūkstošus lietotāju. Izrādijās, ka spēlētāju popularitāte augusi katru gadu, bet problēmas parādījušās vēl iepriekšējā gadā. Vairāki lietotāji nesaņēma nepieciešamaš dividendes un tas piesaistīja drošības orgānu uzmanību.

Pēc pārbaudes izrādijās, ka “Football Index” neskatoties uz skaisto “iesaiņojumu” ir nekas vairāk kā finanšu piramīda. Pirmajiem no “treideriem” izdevās iegūt pienācīgas dividendes, tomēr pateicoties reklāmai un informācijas nodošanai no “mutes mutē” lietotāju skaits auga. Un uzņēmums vairs nevarēja iegūt peļņu. 

Marta sākumā, Lielbritānijas azartspēļu komisija apturēja “Football Index” licenci, bet 11. martā uzņēmums paziņoja, ka izbeidz savu eksistenci. Pēc dažādu izdevumu informācijas, portāls iesaldējis 60-100 miljonus mārciņu, bet vairāki no lietotājiem zaudējuši pat tūkstošiem mārciņu. 

 

 

“Football Index” bija sadarbība ar “Nottingham Forest” un QPR

Notikušais skandāls lieliski parāda Lielbritānijas iestāžu attieksmi pret likmju izdarīšanu. Anglijas premjerlīgas klubiem jau daļēji tika aizliegts reklamēt azartspēļu kantorus savos sociālajos portālos un tuvākajā laikā noteikumi var kļūt vēl stingrāki. 

Britu likumdošana marta beigās vai aprīļa sākumā var aizliegt bukmeikeru reklāmas uz klubu formastērpiem. Tam par iemeslu kalpo, ka liela daļa no azartspēļu uzņēmumiem, kas redzami uz premjerlīgas klubu formastērpiem nav reģistrēti Apvienotajā Karalistē un neatbilst valsts juridikcijai.

“Football Index” lieta var palīdzēt ātrākām likuma izmaiņām par likmju izdarīšanu Lielbritānijā – kompānija bija divu “Championship” vienību sponsore “Queens Park Rangers” un “Nottingham Forest”. Precīza līguma summa atklāta netiek, bet pandēmijas laikā abiem klubiem zaudēt ģenerālsponsoru ir tālu no patīkamiem jaunumiem. 

Abas komandas jau pārtraukušas sadarbību ar uzņēmumu. Saprotami, ka pēc šī atgadījuma vairāk cilvēku atbalstīs bukmeikeru reklāmas aizliegumu uz komandu formastērpiem. Tiesa, šī likuma pieņemšana var krietni ietekmēt ekonomiku, jo šādu sadarbības līgumu summas pārsniedz 100 miljonus mārciņu. 

 

Sabiedrībai ir jautājumi azartspēļu komisijai

Pēc “Football Index” kraha, daļa Lielbritānijas iedzīvotāju un politiķi kritizēja valsts azartspēļu komisiju. Galvenā pretenzija: kā vispār finanšu piramīda varēja iegūt licenzi pašos pirmsākumos?

“Ir redzams, ka šobrīdējie ierobežojumi nepilda savu funkciju un valdībai būtu jāpieņem atbilstoši risinājumi,” paziņoja Ričards Holdens no Konservatīvās partijas. Tieši ar šādām replikām uzstājās vairāki Karalistes parlamenta locekļi. 

Pēc komisijas pārstāvju teiktā, finanšu pārbaudes esot veiktas tieši licenzes izsniegšanas laikā. Kā tika minēts, finanses tiek pārbaudītas ļoti reti un tas tiek darīts pašu spēlētāju labā. Bieža uzņēmuma pārbaudīšana, lietotājos raisa neuzticību bukmeikeram.

 “Football Index” krahs notika tāpēc, ka lieta tika atstāta novārtā un izbēgt no tāda iznākuma būtu ļoti sarežģīti. Turklāt tuvojoties “X” dienai, uzņēmums sāka darboties nekrietnāk. Piemēram, traucēja spēlētājus pārdot, tajā pat laikā izveidoja jaunas akcijas pa zemākām cenām, kas nozīmēja, ka vecie lietotāji nevarēja pārdot savus spēlētājus, jo jaunajiem lietotājiem tie vienkārši neinteresēja, jo varēja iegādāties citus pa zemākām cenām. 

Kāds būs “Football Index” stāsta iznākums nav skaidrs, tomēr skaidrs, ka Lielbritānijas bukmeikeru dzīve turpmāk būs krietni savādāka. Mācība par “lielāko katastrofu vēsturē saistībā ar likmju izdarīšanu” būs apgūta visur, arī kontinentālaja’Eiropā.

Tev varētu interesēt arī šie materiāli:

Anglijas premjerlīgas klubi var zaudēt vairāk nekā 100 miljonus

Neskatoties uz pandēmiju sporta likmju tirgus pieaudzis divas reizes

Totalizatoru reklāma atgriežas tenisā. Vēl nesen tā bija aizliegta

 

 

Autors
Artūrs Koroļkovs - Galvenais redaktors
Galvenais redaktors
Artūrs ir satura un sociālu tīklu menedžeris, kuram ir bagātīga pieredze darbojoties iGaming nozarē. Artūrs lieliski izprot industrijas izaicinājumus un spēj atrast lieliskus risinājums sociālo tīklu marketingā, kā arī piemērota satura radīšanā.
Raksta vērtējums
-/5
0 balsis