Koeficienti: veidi un aprēķina metodes
Likmju koeficienti – to veidi un kā tos aprēķina
Kas ir likmju koeficients? Tā ir notikuma varbūtības attēlošana skaitliskā formā, izejot no bukmeikera subjektīvā viedokļa. Dažādas valstis izmanto atšķirīgas likmju līniju attēlošanas formas. Kādi koeficientu veidi pastāv, ko tie nozīmē, un kā Jūs to varat aprēķināt?
Tas ir vispār zināms fakts, ka mūsdienu totalizatoru priekšgājēji daudzus gadsimtus vecā pagātnē ir veiksmīgi veikuši savu darbību visā pasaulē, un tāpēc ļoti daudzi, vadoties pēc savas kultūras, ir izdomājuši veidus, kā atšķirīgi attēlot spēlētāja izredzes vienā un tajā pašā spēlē. Tomēr šodien praksē tiek izmantoti tikai trīs no populārākajiem koeficientu attēlojuma veidiem: angļu, Eiropas un amerikāņu. Kas katrai no šīm pieejām ir kopīgais un atšķirīgais, un kādas ir to priekšrocības un trūkumi?
Angļu jeb daļveida koeficients
Pastāv uzskats, ka Anglija ir totalizatoru kā neatkarīgu uzņēmumu dzimtene, jo tie specializējas derību un likmju pieņemšanā, tā saucamajā, “rūpniecības apjomā” jeb kā reāla biznesa nozare. Tāpēc nav brīnums, ka arī britiem ir savs koeficientu attēlošanas variants. Lai arī tas ir ļoti populārs visā pasaulē, Latvijā lielai daļai spēlētāju, it īpaši jaunāka vecuma, tas šķiet mazāk pievilcīgs, kā piemēram, Eiropas piedāvātais, par ko būs lasāms turpinājumā.
Angļu koeficientiem ir frakcionēts ierakstīšanas formāts, piemēram, 20/4. Šis piedāvājums attēlo “tīrās” peļņas un likmes lieluma attiecību. Piemēram, ja likme ir četri eiro, tad Jūsu neto laimests (mīnus likmes summa) būs 20 eiro, bet peļņa 16 eiro.
Kā aprēķināt šādu koeficientu? 20/4 formāts ir pielīdzināms klasiskajam 6,0 koeficientam. Lai izrēķinātu angļu koeficientu mums ierastajā decimālajā formā, ir nepieciešams sadalīt indikatoru frakcijas skaitītājā ar indikatoru saucējā, un pēc tam vienu pievienot iegūtajam skaitlim.
Piemērs: 20/4 = 20 : 4 + 1 = 6.
Eiropiešu jeb decimālais koeficients
Šis likmju attēlošanas veids sāka veidoties, kad totalizatoru bizness pakāpeniski no Apvienotās Karalistes pārvietojās uz kaimiņos esošo Franciju, līdz tas ātri ieguva lielu popularitāti visā Rietumeiropā. Sākotnēji Rietumeiropas valstu teritorijā darbojās tikai Lielbritāniju pārstāvoši uzņēmumi. Pēc kāda laika tiem sāka parādīties konkurenti, kad nācās saskarties ar Francijas un Vācijas azartspēļu organizācijām.
Lielākajai daļai jaunizveidoto totalizatoru angļu piedāvātais variants šķita pārāk sarežģīts, tāpēc tika izdomāta alternatīva, ko šobrīd Latvijas sabiedrībā esam pieņēmuši saukt par “klasisko variantu”. Tas tiek uzrakstīts decimāldaļās, mums tradicionālajās vērtībās, kā 2,0; 4,3; 11,5; u.t.t. Ja liksiet vienu eiro uz koeficientu 10, tad kopējais laimests būs 10 eiro, bet peļņa deviņi eiro.
Pašlaik Eiropas koeficients ir obligāts (lai arī ne vienmēr tas notiek pēc noklusējuma) visiem totalizatoriem pasaulē un vairumā no tiem tas ir vienīgais veids, kā tiek attēlota likmju līnija.
Amerikāņu koeficients
Salīdzinājumā ar iepriekš minētajiem, amerikāņu koeficientu attēlošanas veids ir daudz sarežģītāks un tā pirmsākumi meklējami neilgi pēc ASV neatkarības pasludināšanas 18. – 19. gadsimtu mijā un tas ātri iesakņojās vietējā azartspēļu kultūrā
Amerikāņu koeficientu galvenā atšķirība ir “+” vai “-” zīmes klātbūtne digitālā indikatora priekšā. Šī zīme ļauj noteikt, kura no komandām / indivīdiem ir favorīte/s. Ja komandas vai indivīda iespējas uzvarēt konkrēto notikumu ir attēlotas ar mīnusa zīmi, tā puse tiek uzskatīta par favorītu, lai izcīnītu uzvaru.
Kā to aprēķina? Ja totalizators komandas A izredzes novērtē ar -105, tas nozīmē, lai iegūtu neto laimestu 100 eiro apmērā, Jums jāveic likme 105 eiro apmērā. Šī koeficienta analogs Eiropas sistēmā būtu 1,95.
Savukārt, ja indikatoram priekšā ir plusa zīme, tad +110 nozīmē, ka, lai nopelnītu 110 eiro, ir jāizdara likme 100 eiro vērtībā. Nedz Latvijā, nedz Eiropā amerikāņu piedāvātais variants nav guvis lielu atsaucību. Kā vēl viens no potenciālajiem trūkumiem tiek uzskatīts, ka cilvēki, liekot likmes steigā vai neiedziļinoties piedāvāto likmju koeficientos, reizēm veic tādu likmi, kuru nemaz nav vēlējušies likt. Bet kā mēs zinām – nezināšana (un arī nevērība) neatbrīvo no atbildības!
Tev varētu interesēt arī šie raksti:
Kā izvēlēties totalizatoru?
Sporta likmju veidi
Kas ir Āzijas handikaps?