Totalizatoru reklāma atgriežas tenisā. Vēl nesen tā bija aizliegta
Acīgākie tenisa skatītāji noteikti pamanījuši, ka ASV notiekošajā tenisa turnīra “Miami Open” bija redzama ASV bukmeikeru kompānijas “Betway” reklāma.
Kā zināms, tenisa pasaulē totalizatoru reklāmas nav bieži sastopamas. Pat vairāk, iepriekšējos divos gados tās tika aizliegtas pilnībā. Precīzāk, ATP līmeņu turnīros, bet uzreiz jāpiezīmē, ka reklāma mazāka līmeņa turnīros šīm kompānijām nemaz nav aktuālas.
Konflikts starp ATP un bukmeikeru pasauli aizsākās 2018.gadā, kad galvenās tenisa organizācijas pārstāvji nolēma aizliegt bukmeikeru reklāmas savas organizācijas rīkotajos turnīros. ATP atteicās no lieliem reklāmas kontraktiem, jo uzskatīja, ka azartspēļu nozare ir līdzvainīga pie virknes sarunāto spēļu, kas viena pēc otras tika atklāta visā pasaulē.
ATP pieņēma lēmumu uz diviem gadiem aizliegt azartspēļu reklāmu, tomēr 2020.gadā šis lēmums tika pārskatīts un atcelts. Acīmredzami, organizācijas finansiālā situācija sašķobījās pēc vispausaules pandēmijas.
“Miami Open” ir pirmais turnīrs pēc pārtraukuma, kuram atļauts izvietot bukmeikeru reklāmas, tomēr ir viena liela nianse. ATP lēmums paredz, ka bukmeikeru kompānijas nedrīkst būt ģenerālsponsors, bet gan tikai viens no turnīra partneriem, proti, turnīrs nedrīkst nest kādas kompānijas vārdu.
Teniss nav izņēmums un arī šajā sporta veidā strauji kritušies ieņēmumi gan turnīru organizētājiem, gan spēlētājiem, kuri sacenšas par tituliem. Piemēram, minētā Miami balvu fonds, salīdzinot ar 2019.gadu, nokritis vairāk par divām reizēm: no 16,8 miljoniem ASV dolāru uz 6,7 miljoniem.
ATP atļauj bukmeikeru reklāmas gan 250, 500 un 1000 punktu turnīros, tomēr sporta totalizatoru nozarei nav pieejami paši lielākie jeb “Grand Slam” turnīri. Izskaidrojums ir gaužām vienkāršs un atkaļ slēpjas skaitļos: lielie turnīri spēj nodrošināt atbilstošus budžetus bez azartspēļu naudas.
Teniss ir sporta veids, kura tiek sarunātas visvairāk spēles pasaulē – tā 2019.gadā sacīja organizācija “Europol”, kura pat atklāja skaitļus: gada laikā tiek sarunātas vairāk kā 10 tūkstošu spēles. Organizācija atklāja, ka zemāka līmeņa turnīros, kā piemēram, “Futures”, spēļu sarunāšanā iesaistās ne tikai paši spēlētāji, bet arī tiesneši.
Lielākā daļa sarunāto spēļu notiek starp spēlētājiem, kuri rangā atrodas zemāk par 300. vietu. Iemesls tam meklējams faktā, ka zemāka līmeņa tenisistiem kaut viņi skaitās profesionāļi neizdodas nopelnīt pietiekami naudas, lai segtu ceļošanas un citas izmaksas.
Zīmīgi, ka noskaidrojies, ka tenisistiem pat nav nācies “atdot” spēles, bet gan pieticis ar kāda seta zaudēšanu, vai piemēram, veikt konkrētu skaitu kļudu izpildot serves. Jo zemāka līmeņa turnīrs un spēlētāji, jo lielāka iespēja, ka kāda no spēlēm būs sarunāta.
Tomēr uz augstāka līmeņa turnīriem sarunātas (vai vismaz aizdomīgas) spēles fiksētas gaužām reti.