NFL, pateicoties bukmeikeriem, nopelnīs 200 miljonus gadā, kaut 2012. gadā centās tos aizliegt
Nacionālā futbola līga (NFL) paziņojusi par sadarbības noslēgšanu ar trim milzīgiem azartspēļu kantoriem – “Caesars Entertainment”, “DraftKings” un “FanDuel”.
Sākoties jaunajai sezonai augustā, kompānijas drīkstēs izmantot savus logotipus, talismanus, simboliku, video un sadarboties ar komandām, tiesa, tikai tajos ASV štatos, kuros azartspēles ir atļautas. Interesanti, ka deviņus gadus iepriekš NFL un bukmeikeru starpā valdīja “karš”.
Vienošanās panākta uz pieciem gadiem par 200 miljoniem dolāru (~166,8 miljoni eiro) katrā. Eksperti gan uzskata, ka līgums ir par lielu, jo, izņemot licences uz saturu un identitāti, nekādus citus bonusus uzņēmumi no tā neiegūs. Uzņēmumi, kuriem nav līguma ar līgu, tāpat varēs izvietot likmes uz čempionāta spēlēm. Neskatoties uz to, šie trīs bukmeikeri saņems daudz variantus darbībām.
Ko tagad bukmeikeri varēs darīt?
Piemēram, “FanDuel” savā portālā varēs ievietot video no bīstamākajiem un skaistākajiem momentiem spēlēs. Uzņēmums varēs arī reklamēt dažādus lielus mačus un izdot savus analītiskos materiālus. Tāpat tiem būs iespēja apmeklēt dažādus lielākos ārpus spēles pasākumus, piemēram, jauno spēlētāju draftu. Tā kā bukmeikeri tagad būs pietuvināti līgai un klubiem, tie ātrāk piekļūs dažādiem jaunumiem un savā ziņā pildīs plašsaziņas tīmekļu funkcijas.
Līgumā ir ievietoti daži neierasti punkti. NFL uzņēmumiem ļauj izveidot free-to-play lietotnes ar līgas simboliku. Protams, tās nespēs konkurēt ar “EA Sports”, tomēr bukmeikeri drīkst izveidot, piemēram, ar līgu saistītu kāršu spēli. Nacionālā futbola līga kļuvusi par pirmo turnīru Ziemeļamerikā, kas parakstījusi šāda tipa sadarbību un pirmo pasaulē par tik milzīgu summu. Šāda notikumu attīstība ir loģiska. Pēc 2018. gada ASV Augstākās tiesas lēmuma atcelt azartspēļu aizliegumu visā valstī šī nozare ir strauji attīstījusies.
Pirmajos divos 2021. gada mēnešos nozares ieņēmumi sasniedz 7,8 miljardus dolāru (~6,5 miljardi eiro), kas, salīdzinot ar gadu iepriekš, ir 90% pieaugums. Februārī aizvadītā “SuperBowl” izcīņa vien bukmeikeriem ienesa vairāk nekā 500 miljonus (~417 miljoni eiro) ASV dolāru. Pie tam paši “saulainākie” mēneši vēl ir priekšā, jūnijā un jūlijā risināsies “Euro2020” finālturnīrs futbolā, NHL un NBA izslēgšanas cīņas.
Nākotnē NFL no azartspēlēm varēs nopelnīt vairākus miljardus gadā
Pašreizējais līgums izskatās pēc soļa uz globālu sadarbību ar NFL un bukmeikeriem nākotnē. Jau šobrīd eksperti lēsa, ka šīs desmitgades beigās līga no bukmeikeriem pelnīs miljardiem ASV dolāru. No bukmeikeru un likmju licēju skatupunkta (atgādinām, ka likmju izdarīšana ir papildus ienākumi, nevis ikdienas pelnīšanas veids) amerikāņu futbols ir ideāls sporta veids. Šī spēle tiek veidota no vairākām mazām darbībām, kas to vairāk līdzina volejbolam nekā regbijam vai Eiropas futbolam.
Likmes ir pieejamas gandrīz uz visiem spēles notikumiem – vai tiks pārkāpti noteikumi, cik jardus komandas un spēlētāji veiks, kāda būs uzbrukuma taktika utt. Izpildīt likmes LIVE režīmā nav pārāk viegli, jo komandām ir 40 sekunžu laiks, lai sāktu izspēli, kas ir pārāk mazs, lai varētu aprēķināt visus iespējamos variantus, tomēr eksperti spriež, ka ar laiku, palielinoties NFL resursiem, uzlabosies arī šīs iespējas.
Dažus gadus iepriekš Nacionālā futbola līga bija kategoriski pret azartspēļu industriju.
2012. gadā NFL vēlējās aizliegt azartspēles ASV
Togad NFL un vēl citas sporta organizācijas Ņūdžersijas štata tiesā iesniedza prasību aizliegt jebkādas bukmeikeru aktivitātes. Tajā laikā tas bija viens no retajiem ASV štatiem, kuros azartspēles bija atļautas. Šobrīd tādi ir jau 27. Pirms deviņiem gadiem līga paziņoja, ka bukmeikeri nodara milzīgu kaitējumu amatieru un profesionālajam sportam. Tie skatītājiem radot aizdomas, ka spēles varētu būt sarunātas, turklāt tajā brīdī tika atklāti vairāki sarunāti mači tenisā.
Šobrīd NFL no šīs pozīcijas ir atteikusies. Pēc NFL “Partnership” viceprezidenta un līgas ieņēmumu direktora Renija Andersona teiktā līgas domāšanas attīstība seko līdzjutēju uzvedības attīstībai. Viņus ir vairāk interesējusi derības, tāpēc arvien vairāk cilvēku vairs nebaidās no sadarbības ar bukmeikeriem.
Iespējams, ka līga daļēji mainīja savu pozīciju klubu politikas dēļ. Šī niša bija tukša, un līgai nebija partneru un dažas franšīzes pašas nolēma parakstīt līgumus ar azartspēļu uzņēmumiem, turklāt pirmie līgumi tika parakstīti vēl 2018. gadā.
Nav zināms, kā šī sadarbība starp līgu un uzņēmumiem atspoguļosies nākotnē un cik lieli ieņēmumi tiks gūti, tomēr zinot, cik veiksmīgi līga sadarbojas ar televīziju, ienākumi piecu līdz 10 miljardu apmērā gadā ir ticami.