LHF prezidents izsaka minējumu, kad skatītāji varētu tikt ielaisti tribīnēs
Ja Latvijas valdība spēs operatīvi reaģēt uz iepriekš pieņemtajiem lēmumiem saistībā ar līdzjutēju klātesamību pasaules čempionātā hokejā Rīgā, fani Latvijas valstsvienības maču klātienē varētu apmeklēt jau ceturtdien, 27.maijā, sarunā ar aģentūru LETA atklāja Latvijas Hokeja federācijas (LHF) prezidents Aigars Kalvītis.
Saeima piektdien pēc garām debatēm uzdeva valdībai izstrādāt kārtību, lai pret Covid-19 vakcinētajiem un slimību nesen pārslimojušajiem ļautu klātienē vērot pasaules hokeja čempionātu Rīgā.
Saeima atbalstīja Jaunās konservatīvās partijas (JKP) izstrādāto lēmumprojektu, kas uzdot Ministru kabinetam “nekavējoties izstrādāt kārtību”, kādā pasaules hokeja čempionāta spēles klātienē drīkstētu apmeklēt personas, kuras ir vakcinētas pret Covid-19 un ir pagājis nepieciešamais vairāku nedēļu laiks, lai būtu izveidojusies imunitāte, un personas, kuras var dokumentāri pierādīt Covid-19 pārslimošanu.
Piektdien Latvijas Radio ziņoja, ka biļešu cenas uz vienu spēli varētu sasniegt pat 150 eiro, bet sarunā ar LETA Kalvītis norādīja, ka ieejas biļetes cena krasi neatšķirsies no iepriekšējo čempionātu summām.
“Parasti pasaules čempionātos biļešu cena ir vairāk nekā simts eiro. Es gan daudz šajā jautājumā nevaru komentēt, jo tā ir Starptautiskās Ledus hokeja federācijas (IIHF) kompetence,” uzsvēra Kalvītis. “IIHF pieņems lēmumu, kāda tipa biļetes tās būs – individuālās vai dienas. Varu tikai teikt, ka cena nebūs krasi lielāka kā citos pasaules čempionātos.”
Jau iepriekš vietējie organizatori norādījuši, ka drošos apstākļos “Arēnā Rīga” būs iespējams uzņemt līdz aptuveni 2600 skatītājiem, bet Olimpiskajā sporta centrā – nedaudz virs 1000.
Sākotnēji figurēja iecere uz spēlēm ļaut laist arī personas ar negatīviem Covid-19 testiem, kas izsauca vislielāko veselības nozares pretreakciju, jo testi negarantē nesaslimšanu ar Covid-19, taču Saeimas lēmumā šī personu grupa nebija iekļauta. Čempionāta organizētāji savukārt ir atzinuši, ka tieši personas ar negatīviem Covid-19 testiem tiem būtu visvieglāk pārbaudīt, savukārt mehānismu, kā pārliecināties, ka biļetes pircējs tiešām ir pārslimojis Covid-19 vai pret to vakcinējies, viņiem pašlaik vēl nav.
“Negatīvus testus varētu vienkārši izsekot. Katram testam ir numurs, kas tiktu piesaistīts biļetei. Viss vienkārši un ērti izsekojams,” par organizatoru piedāvāto kontroles mehānismu stāstīja Kalvītis. “Kas attiecās uz vakcinētajiem vai izslimojušajiem, mums jātiek klāt personu medicīnas datiem. Mums tādu tiesību nav, bet ceram, ka ilgās diskusijās Veselības ministrija tiks skaidrībā, kā realizēt šo plānu,” pauda Kalvītis.
Kalvītis ceturtdien sarunā ar Latvijas Televīziju norādīja, ka gadījumā, ja skatītāju klātbūtne arēnās tiktu atļauta, biļešu tirdzniecība varētu sākties 24 stundu laikā.
“Ar valdību par kārtību, kādā skatītāji var apmeklēt spēles klātienē, esam runājuši jau ilgāku laiku. Tostarp arī norādījām, ka skatītāji arēnās drīkstēs atrasties tikai savā sēdvietā, lietojot sejas masku, bet, piemēram, ēdināšanu mēs nenodrošināsim,” skaidroja LHF prezidents. “Nevaram pieļaut, ka skatītāji staigā pa tribīnēm un tiekas savā starpā. Šāda iespēja mums ir maksimāli jāizslēdz,” sacīja federācijas vadītājs.
Kalvītis arī norādīja, ka gadījumā, ja valdības darbs būs operatīvs, līdzjutēji tribīnēs uz Latvijas izlases spēli varētu būt redzami jau nākamajā ceturtdienā. Tāpat LHF prezidents norādīja, ka līdzjutējiem, kuri klātienē apmeklēs spēles, būs jālieto lietotne “Apturi Covid”, ar kuras palīdzību arī būs iespējams izsekot kontaktpersonas, ja kāds no faniem vēlāk tomēr būs inficējies ar Covid-19.
Paredzams, ka grupu turnīru spēles ceļošanas ierobežojumu dēļ lielākoties apmeklēs personas, kuras līdz šim jau atrodas Latvijā, bet vēlāk čempionātu varētu apmeklēt arī fani no Skandināvijas un citām Eiropas valstīm.
Saeimas lēmuma realizēšana, kad tas varētu tikt īstenots, tagad atkarīgs no valdības turpmākajiem lēmumiem. To ietekmēs, kurā dienā tiks sasaukta nākamā valdības sēde. Pirms parlamenta politiķi bija ķērušies klāt hokeja skatītāju jautājumiem, tika prognozēts, ka nākamā valdības sēde varētu notikt tikai 27.maijā. Pašlaik nav zināms, vai nākamo valdības sēdi varētu nolemt rīkot agrāk.
Latvijas hokejisti B apakšgrupas pirmajā spēlē plkst.20.15 krustos nūjas ar hokeja dzimtenes pārstāvjiem kanādiešiem. Spēli tiešraidē pārraidīs Latvijas Televīzijas 7.kanāls (LTV 7).
Sestdien Latvija mēros spēkus ar Kazahstānu, pirmdien tiksies ar Itāliju, pēc divu dienu atpūtas 27.maijā būs mačs ar ASV, nākamajā dienā pretī stāsies Norvēģija, 30.maijā būs spēkošanās ar Somiju, bet 1.jūnijā – ar Vāciju.
Turnīrā startējošās 16 komandas sadalītas divās grupās, pa astoņām vienībām katrā, kas katrai izlasei apakšgrupas sacensībās garantē septiņas spēles. Pēc viena apļa grupu spēlēm katras apakšgrupas četras labākās komandas ceturtdaļfinālā turpinās cīņu par medaļām, bet turnīra vājākās komandas šogad nepametīs elites divīziju.
Pērn Covid-19 izplatības dēļ Starptautiskā Ledus hokeja federācija (IIHF) pēc ilgām pārdomām marta otrajā pusē lēma atcelt Šveices pilsētās Lozannā un Cīrihē plānotās meistarsacīkstes.
2021.gada pasaules čempionātu šogad bija jāuzņem Minskai un Rīgai, tomēr 18.janvārī IIHF Padomes sēdē Minskai tika atņemtas 2021.gada pasaules čempionāta rīkotāju tiesības. Februārī IIHF Padome nobalsoja par Rīgas apstiprināšanu par vienīgo 2021.gada pasaules hokeja čempionāta rīkotāju.
2021.gada pasaules čempionāts Rīgā notiks no 21.maija līdz 6.jūnijam.
B apakšgrupā, kurā spēlēs Latvija, Kanāda, Somija, ASV, Vācija, Norvēģija, Itālija un Kazahstāna, mači notiks “Arēnā Rīga”, bet A apakšgrupas izlases Krievija, Zviedrija, Čehija, Šveice, Slovākija, Dānija, Baltkrievija un Lielbritānija savus dueļus aizvadīs Olimpiskā sporta centra futbola laukumā ierīkotajā ledus laukumā.
2022.gadā turnīru plānots uzņemt Somijai (Helsinkiem un Tamperei), 2023.gadā – Krievijai (Sanktpēterburgai), 2024.gadā Čehijai (Prāgai un Ostravai), bet 2025.gadā – Zviedrijai un Dānijai.
Rīga pasaules meistarsacīkstes līdz šim vienīgo reizi uzņēmusi 2006.gadā.