Anglijas premjerlīgas klubi var zaudēt vairāk nekā 100 miljonus
Iepriekšējā nedēļā Lielbritānijas izdevums “Daily Telegraph”, kurš ir pietuvināts Lielbritānijas amatpersonām, ziņoja, ka karalistes premjerministrs Boriss Džonsons sliecas mainīt likumu par azartspēļu likmju izdarīšanu un tas var mainīt valsts sporta ekonomiku.
Pašreizējie likumi, kas regulē azartspēļu (bukmeikeru) darbību Lielbritānijā, tika pieņemti jau 2005. gadā un pastāvēs līdz 31. martam.
Pēc “Daily Telegraph” sniegtās informācijas, Džonsons un viņa padotie jau rudenī var aizliegt bukmeikeru reklāmas uz Anglijas premjerlīgas klubu formastērpiem. Šobrīd nav zināms vai likums attieksies arī uz zemāko līgu komandām, ņemot vērā, ka tika diskusēts par iespējamiem izņēmumiem.
Ar piedāvājumu aizliegt bukmeikeru reklāmas vēl pagājušajā vasarā uzstājās Karalistes Lordu palāta. Par iemeslu tā atsaucās uz augošo azartspēļu atkarīgo cilvēku skaitu. Pie tam, palāta aicināja aizliegt bukmeikeru reklāmas ne tikai uz formastērpiem, bet gan uz jebkuras sporta infrastruktūras daļas. Tas nozīmē, ka aizliegums attiektos uz treniņtērpiem, ēku sienām, biļetēm, spēļu programmām utt.
Kā palātas sēdes laikā atzīmēja spīkers, 2020. gadā Lielbritānijā reģistrēti vairāk nekā 300 tūkstoši azartspēļu spēlētāju un pandēmijas laikā skaits ir krietni palielinājies. Kopumā Lielbritānijā problēmas ar azartspēlēm ir vairāk nekā 1,4 miljoniem iedzīvotāju. Pie tam, pēc palātas pārstāvja teiktā, sporta apstādināšanas COVID-19 dēļ vairāk cilvēku sāka izdarīt likmes uz esportu, kas vēl vairāk ievilka azartspēļu atkarībā.
Briti gadā iztērē miljoniem mārciņu
Saskaņā ar vasarā izdoto ziņojumu, katru dienu vismaz viens Lielbritānijas iedzīvotājs izdara pašnāvību azartspēļu atkarības dēļ, kā arī problēmas ar atkarību diagnosticētas vairāk nekā 50 tūkstošiem bērnu. 2019. gadā, britu spēlētāji bukmeikeru kantoros zaudēja 14,4 miljonus sterliņu mārciņu. Nav pārsteidzoši, ka pēdējā aptaujā divas trešdaļas respondentu atklāja, ka atbalstīs reklāmas aizliegumu.
Šobrīd spēkā ir vairāki ierobežojumi, piemēram, azartspēļu kantoru reklāmas nedrīkst rādīt piecas minūtes pirms un pēc mača, taču palāta sēdē sprieda, ka šis aizliegums ir bezjēdzīgs, jo spēles laikā skatītāji tāpat redz kompāniju reklāmas.
Rezultātā Lielbritānijas amatpersonas ieteica, ka radikālās likumprojekta izmaiņu ietvaros, pirmajiem no bukmeikeru reklāmām būs jāatsakās tieši Anglijas premjerlīgas klubiem, bet no 2023. gada tas būs jādara arī zemākajās līgās un citu sportaveidu pārstāvjiem. Pie tam, ja likumprojekts tiks pieņemts tuvākajā laikā, tas stāsies spēkā jau no nākamās sezonas.
Vai tas spēcīgi ietekmēs klubu ekonomiku?
Pašlaik azartspēļu uzņēmumu reklāma ir redzama uz 10 no 20 komandu formastērpiem Anglijas premjerlīgā. Dominē ārzemju portāli, piemēram uz “Leeds United” formas ir redzams tiešaistes portāls “SPOTOP”, kurš reģistrēts Filipīnās.
Piemēram uzņēmums “Parimatch” sadarbojas ar “Leicester City” un kompānijas logotips ir redzams uz treniņkomplektiem un LED tāfeles. Vai aizliegums uz azartspēļu reklāmu attieksies arī uz pirmspēles iesildīšanos vēl nav skaidrs.
Pēc spēka otrajā futbola turnīrā Lielbritānijā “Championship”, bukmeikeru reklāma ir redzamāka vēl vairāk. Čempionāta logotipā ir redzams uzņēmuma “SkyBet” nosaukums. Kopā ņemot no šādiem uzņemumiem Anglijas otrās līgas klubi nopelna 40 miljonus mārciņu, bet 10 Anglijas premjerlīgas klubi 70 miljonus.
Pandēmijas laikā tā ir ievērojama summa un “Championship” pārstāvji ir nosūtījuši vēstuli Lielbritānijas kultūras un sporta ministrijām kā arī medijiem, ka izmaiņas likumā var izraisīt katastrofālu iznākumu.
Pie tam gan pēc spēka otrās līgas, gan arī premjerlīgas pārstāvji ir atzinuši, ka piekrīt izmaiņām par attiecībām ar bukmeikeru kantoriem, tomēr iebilst pilnīgam aizliegumam. Īpaši “Championship” atzīmējuši, ka līgas ģenerālsporsors “SkyBet” ir ieguldījis aptuveni 70% savu ienākumu, lai veicinātu “drošas azartspēles”.
Citiem vārdiem, viņi apgalvo, ka paši bukmeikeri apzinās situāciju valstī un ir gatavi sadarboties, lai tikai nepieņemtu pilnīgu aizliegumu.
Varēs turpināt sadarbību ar bukmeikeriem sociālajos portālos
Šobrīd sarunas notiek tikai par aizliegumu objektos, bet citās klubu darbības jomās ierobežojumi nav plānoti. Tas nozīmē, ka vienības gluži kā pirms tam drīkstēs izvietot savas reklāmas sociālajos portālos, pie tam, gadu no gada vienību loma pieaug. Piemēram “Leicester City” savā “Twitter” profilā ievieto rezultāta kartiņas un tām pievieno “Patimatch” logotipu.
Tas nozīmē, ka komandām ir iespēja sadarboties ar bukmeikeru kantoriem arī citos veidos nevis tikai sporta objektos un pateicoties sociālo portālu popularitātei ir vēl vairākas neizpētītas iespējas, kā tas līdz šim bija ar “TikTok”.
Ir vērts saprast vai aizliegums uz zemākajām līgām sāksies ar šo gadu. Jo likuma kavēšanās gadījumā var gadīties, ka premjerlīgas klubi Anglijas kausā vai Līgas kausā aizvada mājas spēs pret komandām, uz kurām šis bukmeikeru reklāmas liegums neatieksies. Vai tas nozīmē, ka dotajā brīdī vismaz dažās spēlēs šis likums nedarbosies?
Tieši tāds pats jautājums ir par starptautiskajām spēlēm. Šajā sezona’”Chelsea” divreiz tikās ar “Seville”, kuriem uz formām atrodams kompānijas “Marathon Bet” nosaukums. Un arī nākotnē kontinentālajos kausos šādas komandas var tikties un atbraukt uz Angliju ar formu uz kuras ir bukmeikeru reklāma, bet spēle tiks translēta “BT Sport”. Vai tas nozīmē, ka arī šajā gadījumā šis noteikums atcelsies?
Atzīmēsim, ka ar azartspēlēm cīnās ne tikai Anglijā. 2020. gada oktobrī Spānijas valdība aizliedza vietējo komandu spēlēs reklamēt bukmeikeru kantorus, neskatoties uz protestiem no “LaLiga” un komandām kā arī ekonomisko situāciju valstī.
Neskatoties uz pandēmiju, sporta likmju tirgus pieaudzis divas reizes