40 EUR bezriska likme
Saņemt

Vai skatītāju neesamība klātienē ir saistīta ar sava laukuma priekšrocību zaudēšanu?

Futbols, likme.tv

Skatītāju atbalsts ir svarīgs faktors jebkurā futbola spēlē. Šajā rakstā mēģināsim izspriest vai skatītāju klātbūtne nāk par labu mājiniekiem, vai arī mājinieki  šī faktora dēļ zaudē sava laukuma priekšrocības.

Pēdējo mēnešu laikā medijos ir bijušas daudzas spekulācijas par to, kādu iespaidu atstāj tas, ka skatītāji nedrīkst vērot spēles klātienē. It īpaši pievēršot uzmanību Vācijas Bundeslīgai, jo tas bija pirmais no lielajiem čempionātiem, kurš atsāka spēles bez skatītāju klātbūtnes. Šī gada 15. jūnijā vācu žurnālistikas grands “Reuters” publicēja rakstu ar analītiķu kompānijas “Gracenote” veiktajiem pētījumiem un novērojumiem. Tas vēsta, ka Vācijas augstākās līgas klubi nokrita no 43% līdz 21% (par 56 spēlēm mazāk) uzvarām mājās pēc COVID-19 pandēmijas. Šie dati tika apkopoti par 2019./2020. gada sezonu.

Kāpec futbola komandas izmanto mājinieku priekšrocības?

Vēsturiski futbola komandas, spēlējot savā laukumā, ir guvušas uz pusi vairāk uzvaras nekā viesu komandas. Lai gan pēdējos gados šis rādītājs ir sarucis (vadoties pēc statistikas), mājas komandas tik un tā uzvar pusi no kopējā skaita mačiem, kamēr izbraukuma komanda tikai katru ceturto spēli.

Ir vairākas publikācijas, kurās tiek diskutēts par to kādēļ, aizvadot maču savā laukumā, tā ir uzskatāma par priekšrocību. Kā atslēgas faktori tiek minēti ierastais laukums uz kura tiek pavadīts visvairāk laika, nav nogurums, kas uzkrājies ceļošanas dēļ, mājinieku atbalstītāji, sociālais spiediens, kuru saņem pretinieku komanda un ietekme no pūļa skaļuma uz tiesnešiem.

Šie paši faktori notiek arī derbijos (kas gan izslēdz pirmos divus iepriekš minētos). Sociālais un fanu spiediens uz tiesnešiem strādā par labu mājinieku komandai. Lai cik arī tiesneši būtu objektīvi, taču būtībā fakti norāda uz to, ka mājinieki saņem sodus daudz mazāk nekā viesu komandas spēlētāji. 

Mājinieku komandas fanu atbalsts motivē un dzen futbolistus uz priekšu, tomēr tas var kļūt arī par traucēkli. Mājas komanda nevēlas pievilt skatītājus un tas var ietekmēt jebkuru spēlētāju psiholoģiski. Diemžēl, nevēlamajā gultnē. Viesu komandas spēlētāji no šāda viedokļa var uzelpot mazliet atvieglotāk, jo viņu galvenais uzdevums būtībā ir izvairīties no zaudējuma, jo viņiem nav jādomā par to, ka tie liks vilties klātienē esošajiem līdzjutējiem.

Visi cilvēki ir pakļauti zaudējuma nepieņemšanai. Psiholoģiska iezīme, kuru pirmo reizi identificēja Amos Tverskijs un Daniels Kānmens savā ekonomiskajā uzvedības pētījumā. Līdzīgs novērojums veikts arī golfa spēlētājiem.

Vācijas Bundeslīgas statistika

Vācijas Bundeslīga 2019/20. gada sezona atsākās ātrāk kā citas Eiropas lielās futbola līgas. Kopā no 83 spēlēm, kuras tika izspēlētas bez skatītāju klātbūtnes, ieskaitot arī tās, kuras tik nospēlētas pirms pandēmijas pasludināšanas Vācijā. No tām 27 (32.5%) uzvarēja mājinieki. 

Lai nu kā, tas raisa jautājumus. Arī par to cik objektīvs ir šis novērojums, jo tikai neliels skaits no visiem kopējiem mačiem tika aizvadīti aiz slēgtām durvīm un bez skatītājiem, proti, 11%. Tas nav pietiekams daudzums, lai spētu izdarīt pilnvērtīgus un tālredzīgus secinājumus.

Vācijas pēc spēka otrā spēcīgākā līga, kurai sezona atsākās reizē ar Bundeslīgu, rāda pilnīgi citādākus rezultātus šajā jautājumā. Tika aizvadīta 81 spēle no kurām 35 (43.2% gadījumu) uzvarēja mājinieku komanda. Salīdzinājumam pirms – “COVID-19” šis rādītājs bija 41.3%. Tas nozīmē to, ka augstākajā līgā ir notikusi lielāka regresija.

Skatoties lielākā mērogā

Neilgi pēc tam, kad atsākās darbība Vācijas Bundeslīgā, tas notika arī pārējās lielajās futbola līgās, Anglijas Premjerlīgā un Čempionātā, Itālijas A un B sērijās, Spānijas “La Liga” un “La Liga 2” un citās vadošajās līgās kā Portugālē, Turcijā un Grieķijā.

Laikā, kad tika veikts pētījums, kopā līdz tam tika aizvadīti 3426 mači šajās divīzijās, ieskaitot arī abas Vācijas vadošās līgas. No tiem 2924 tika aizvadīti ar faniem, bet 502 bez. Kopumā uzvaras procents mājiniekiem bija attiecīgi 43,1% un 38,8%.

Zudums nešķiet tik ļoti ievērojams kā tas bija Vācijās Bundeslīgā. Lai nu kā, tomēr šis kritums ir vērā pierādījums tam, ka skatītāju klātbūtne stadionos ir vērā ņemams faktors.

Kādu vēl ietekmi rada skatītāju klātbūtne futbola mačā?

Aplūkojot tuvāk maču statistiku, paveras interesanta aina. Kā iepriekš tika minēts, tad tiesneši pārkāpumus mājiniekiem bija fiksējuši ievērojami mazāk nekā viesu komandas pārstāvjiem. Vadoties pēc pēdējiem datiem, šis skaitlis ir pieaudzis par mājinieku komandām. No 13,4 ar skatītājiem līdz 14,3 bez skatītājiem vidēji spēlē.

Ir ļoti ievērojamas divas atšķirības, skatoties no vārtu gūšanas aspekta. Pirmais ir kopējais izdarīto sitienu skaits pa vārtiem mājinieku izpildījumā, kurš pirms tam bija 13.1, taču tagad ir 12,0.

Interesants ir arī fakts, ka būtībā nav mainījies sitienu skaits viesu komandai. Lai gan mājinieku komandas tik un tā guva vairāk vārtus, Bundeslīgas otrajā nogrieznī, kad spēles notika bez faniem, viņu sitienu skaits samazinājās no 15,0 uz 12,8.

Otrs interesantais faktors ir tas, ka mājinieku komandai ir samazinājies izdarīto stūru sitienu skaits no 5,62 uz 5,00 vidēji spēlē, turpretī viesu komandai šajā rādītājā nav būtībā nekādas izmaiņas.

Kā šīs izmaiņas ietekmēja gūto vārtu skaitu? Mājinieku komandas vidējie rādītāji nokritās no 1,48 uz 1,38, taču jāņem vērā, ka katrā no gūtajiem vārtiem ir arī savs veiksmes faktors un tam ir neliels sakars ar to, ka ir samazinājies kopā izdarīto sitienu un stūra sitienu skaits. Lai varētu izdarīt tālejošus secinājumus, nāksies aizvadīt vairāk kā 500 spēles.

Lai cik spēcīgi varētu likties šie statistikas rādītāji, kuri norāda uz izpildīto stūra sitienu skaitu, gūtajiem vārtiem un izdarīto sitienu skaitu uz vārtiem kopumā mājinieku izpildījumā, nevajadzētu automātiski saskatīt līkni, ka tas turpinās virzīties tādā pašā virzienā.

Mazāk gūtie vārti un izdarītie sitieni tika arī uzskaitīti “Gracenote” pētījumā par Vācijas Bundeslīgu “Reuters” vajadzībām. Kas ir interesanti, ka bija palielinājies izdarīto piespēļu skaits spēles laikā. Saimons Glīvs, sporta analītikas  nodaļas vadītājs “Gracenote” norādīja uz to, ka spēlētāji zemapziņā izvēlējās piespēlēt komandas biedriem, nevis centās darboties individuāli, jo nebija publika, kurai likt piecelties kājās ar savām darbībām. Citi pētījumi norāda uz to, ka ņemot vērā to, ka nav jūtama spriedze no tribīnēm spēles laikā, spēlētāji vairāk jūtas kā treniņā.

No uztveres viedokļa mājas komandas spēlētāji šobrīd šķiet mazāk noraizējušies par to, ka būs jāliek vilties faniem un vairāk koncentrējās uz tehniskajiem spēles aspektiem, nevis riskantiem uzbrukumiem.

Vai neesamība klātienē ietekmē arī turnīru tabulas kopvērtējumu?

Daži spēļu komentētāji bija novērojuši to, ka šis faktors pilnīgi noteikti atsāj ietekmi uz mājinieku komandām. Īpaši uzsverot Anglijas Premjerlīgu, kur klubiem vajadzētu ļaut spēlēt savos nevis neitrālos laukumos kā tas notiek šobrīd. Ņemot vērā, ka skatītāju klātbūtne jau ir atņemta, tad vismaz vajadzētu iedalīt kādu privilēģiju komandām un šajā gadījumā tas būtu mājas spēļu stadions, kurā aizvadīt spēles.

Pirmkārt, redzot statistikas rādītājus, izmaiņas nav tik ļoti iespaidīgas, lai veiktu kādas radikālas pārmaiņas. Ja vadošās komandas būtu zaudējušas savas pozīcijas, tad, visticamāk, saruna par šādu tematu ievirzītos pavisam citā gultnē.

Veiktie pētījumi ir norādījuši uz to, ka šādas nobīdes neko daudz neizmainītu kopējā bildē, jo katrai komandai jāspēlē ir ne tikai kā mājiniekiem, bet arī kā viesu komandai. Runājot par Premjerlīgu, tur kritums mājinieku uzvarām ir bijis vien nieka 3%.

Secinājumi: Vai skatītāju trūkums izraisa mājinieku priekšrocību zaudēšanu?

Apkopotie dati izvirza hipotēzi par to, ka spēlējot aiz aizslēgtām stadiona durvīm bez skatītājiem tiek negatīvi ietekmēta mājinieku komanda. Precīzāk runājot, tiesneši konstatē vairāk pārkāpumus, mājinieki mazāk izdara sitienus pa vārtiem, kā arī izpilda mazāk stūra sitienus.

Kopumā ņemot tā ir bijusi ietekme arī uz gūto vārtu kopskaitu mājas komandai, kas samazina iespējas uzvarēt, jo futbolā uzvar tas, kurš gūst vairāk vārtus. Taču arī noņemot skatītājus, mājinieku komandai ir nelielas priekšrocības, lai cik arī būtu apkārt ietekmējošo faktoru. Līdz šim bukmeikeri aprēķinot likmju koeficientus to ir darījuši lielākoties pareizi.

Autors
Artūrs Koroļkovs - Galvenais redaktors
Galvenais redaktors
Artūrs ir satura un sociālu tīklu menedžeris, kuram ir bagātīga pieredze darbojoties iGaming nozarē. Artūrs lieliski izprot industrijas izaicinājumus un spēj atrast lieliskus risinājums sociālo tīklu marketingā, kā arī piemērota satura radīšanā.
Raksta vērtējums
-/5
0 balsis