Bezriska likme līdz 50 EUR
Saņemt

Analītika un nepopulāri lēmumi: no 4. līgas uz Premjerlīgu

4. jūnijs, 2021, 16:45
Foto: John Patrick Fletcher/Action Plus/Shutterstock

Lielākā daļa cilvēku vēlas būt bagāti un pelnīt naudu ar darbu, ko paši mīl, taču tas neizdodas visiem. Metjū Benhems ir viens to tiem retajiem, kam tas ir izdevies. Viņa stāsts var šķist neticams, tomēr aiz tā stāv milzīgs darbs un izdoma.

1989. gadā Benhems absolvēja Oksfordu un nākamos 12 gadus pavadīja strādājot finanšu jomā, laika gaitā kļūstot par ASV bankas viceprezidentu, taču 2001. gadā viņš pēkšņi nolēma mainīt savu karjeru.

Viņš pievienojās sporta azartspēļu uzņēmumam “Premier Bet”, un viņa uzdevums bija izveidot piedāvājumu, balstoties uz analītiku. Kas bija šī darba labākā sastāvdaļa? Darbs ar vienu no pasaulē veiksmīgākajiem azartspēļu spēlētājiem – Toniju Blūmu.

2003. gadā Benhems un Blūms nezināmu iemeslu dēļ pameta uzņēmumu, tomēr tālākais plāns bija skaidrs. Viņš nevēlējās atgriezties banku biznesā.

Metjū pats kļuva par profesionāli sporta azartspēlēs. Viņš laimēja vairākus miljonus dolāru un 2004. gadā dibināja pats savu firmu “Smartodds”. Ideja bija pavisam vienkārša. Viņš palīdzēja tiem cilvēkiem ar tādu pašu analītiku un statistiku, kas bija palīdzējusi viņam pašam kļūt par savas jomas profesionāli.

Uzņēmums guva straujus panākumus un tās īpašniekam šobrīd pieder arī “Matchbook”, kas darbojas līdzīgā biznesā.

11 gadu vecumā Benhems kļuva par FC “Brentford” atbalstītāju pēc tam, kad apmeklēja pirmo spēli. Pēc straujajiem panākumiem biznesā viņš bija spējīgs iegādāties savu mīļāko vienību. To viņš izdarīja 2007. gadā, kad klubs bija nonācis finansiālās grūtībās.

Benhems aizdeva 700 tūkstošus dolāru vienības atbalstītājiem, lai tie varētu iegādāties to, bet tajā slēpās “āķis”. Ja fani izlemtu neatdot aizņēmumu, viņš kļūtu par pilntiesīgu “Brentford” īpašnieku.

Tas arī piepildījās 2012. gadā, un uzņēmējs kļuva par sava kluba saimnieku.

Interesanti, ka viņš nolēma riskēt un ieguldīja gandrīz 10 miljonus mazākā vienībā Dānijā, “Midtylland”, lai pārbaudītu savus analītikas konceptus. Idejas, kas strādāja, viņš ieviesa arī Anglijas klubā, bet sliktās “izmeta miskastē”.

Viņš atlaida kluba darbiniekus un nolīga jaunus, analītiski domājošus speciālistus, kuriem trūka tradicionālās futbola izpratnes. Kluba filozofiju neinteresēja uzvaras vai zaudējumi, tā vietā tika izstrādāta sistēma, kas noteica, vai tiek radīts progress vai nē. Piemēram, “Brentford” vairāk sāka pievērst uzmanību “prognozētajiem vārtu guvumiem” (xG), nevis realizētajiem. Kāda bija viņu teorija?

Mazrezultatīvos sporta veidos, kas ir pilni ar nejaušībām un veiksmi, radīto momentu kvalitāte un kvantitāte ir svarīgākais.

Kluba drastiskākais solis bija likvidēt savu jaunatnes akadēmiju. Kamēr pasaules spēcīgākās vienības iegulda lielu naudu savās akadēmijās, Benhems nolēma to nedarīt. Tā vietā vienība pilnībā uzticējās savai B komandai, kas tika veidota no 17 līdz 20 gadus veciem futbolistiem, kurus citi klubi uzskatīja par nevajadzīgiem.

“Brentford” darbinieki uzskatīja, lai noteiktu spēlētāja vērtību, viņam ir jādod vismaz 35 spēles. Lielie klubi tādus eksperimentus atļauties nevar, kamēr šī vienība bija gatava to darīt.

Tas ļāva iegādāties vairākus nenovērtētus futbolistus, kas palīdzētu komandai uzvarēt un pēc tam gūt peļņu.

Par populārākajiem piemēriem var saukt Saīdu Benramu (3.8 miljoni (iegādāts) – 40 miljoni (pārdots)), Oliju Vatkinsu (2,3 miljoni – 36 miljoni) un Nīls Mopejs (2,1 miljons – 26 miljoni).

Rezultāti nebija tūlītēji, bet šobrīd, desmit gadus vēlāk, tie ir panākti. Pēc uzvaras “Championship” “play-off” spēlēs pagājušajā nedēļā klubs, kas savulaik spēlēja pēc spēka 4. līgā, nākamajā sezonā debitēs Anglijas Premjerlīgā. Labākais šajā stāstā ir, ka kluba vērtība ir vairāk kā 300 miljoni dolāru.

Kopējie finansiālie ienākumi ir atkarīgi no tā, cik ilgi vienībai izdosies noturēties spēcīgāko sabiedrībā. Ja tas tiks izdarīts vienu sezonu, peļņa būs aptuveni 300 miljoni, ja divas, tad 400 miljoni. Jo ilgāk viņiem izdosies noturēties Premjerlīgā, jo lielāka peļņa.

Sportā, kas vēsturiski ir atteicies no analītiskām reformām, Metjū Benhems ir veicis izmaiņas. Viņš izglāba savu mīļāko klubu no bankrota un 700 tūkstošu aizdevumu pārvērta 300 miljonu peļņā.

Autors
Artūrs Koroļkovs - Galvenais redaktors
Galvenais redaktors
Artūrs ir satura un sociālu tīklu menedžeris, kuram ir bagātīga pieredze darbojoties iGaming nozarē. Artūrs lieliski izprot industrijas izaicinājumus un spēj atrast lieliskus risinājums sociālo tīklu marketingā, kā arī piemērota satura radīšanā.
Raksta vērtējums
-/5
0 balsis