Bezriska likme līdz 50 EUR
Saņemt

Marža – sporta totalizatoru garantētā peļņa

Marža, likme.tv

Marža (skaidrojumā – bukmeikeru rezerve) ir totalizatoru garantētā peļņa. Proti, tas ir noteikts procents, kuru totalizatori iekasē par katru izdarīto likmi. Maržas lielums tieši ietekmē piedāvāto koeficientu vērtību – jo mazāka marža, jo izdevīgāk spēlētājiem. Totalizatori neslēpj, kādu maržu tie nosaka, vienlaikus to mājas lapās šādu informāciju Jūs neatradīsiet, jo nav norādīti konkrēti skaitļi, cik lielu procentu tie patur sev. Tāpēc, lai novērtētu spēles efektivitāti un izdevīgumu konkrētajā totalizatorā, Jums jāiemācās pašiem aprēķināt šo rezervi.

Kāds ir maržas procents? To var izskaidrot ar parastas monētas mešanas piemēru. Kā mēs zinām, ģerboņa un cipara izkrišanas varbūtība ir vienāda – 50 procenti. Un, ja totalizators pieņemtu likmes par šo notikumu, tad būtībā tam būtu jāpiešķir ekvivalents koeficients – 2,00 – abām iesaistītajām pusēm.

Tomēr tas nav izdevīgi totalizatoriem – tas joprojām saņems savu komisiju, ļaujot viņam derēt uz vienlīdz iespējamiem notikumiem ar koeficientu nevis 2,00, bet, teiksim, 1,91, kas atbilst robežai 4,5%. Ar divām pretējām likmēm pa 100 parastajām vienībām katrā, totalizators apgrozībā atgriezīs 191, bet sev paņems 9 parastās vienības.

Marža ir robeža, kas jāpārvar, lai gūtu peļņu, un šīs robežas augstums mainās atkarībā no konkrētā totalizatora, notikuma popularitātes, sporta veida un individuālajām likmju līnijām. To visērtāk ir aprēķināt procentos.

Kā maržu aprēķina procentos

Divas izplatītākās situācijas, kā aprēķināt maržu, ir sporta notikumi ar divām un trim iznākuma iespējām.

Formula kā aprēķināt maržu, kad ir divas iznākuma iespējas

Marža = 1 – 1 / (iznākums 1 + iznākums2), kur iznākums 1 = 1 / koeficients 1 un iznākums 2 = 1 / koeficients 2.

Kā piemēru ņemsim vienu no populārākajiem sporta veidiem – tenisu. 2018. gadā  „US Open” finālā tikās Novāks Džokovičs un Huans Martins Del Potro. Totalizatori Džokoviča uzvaras iespējas novērtēja ar koeficientu 1,45,  bet Del Potro ar 2,84.

Tātad: marža = 1 – 1/(1/1.45 + 1/2.84) = 4%.

Formula kā aprēķināt maržu, kad ir trīs iznākuma iespējas

Marža = 1 – 1 / (iznākums 1 + iznākums 2 + iznākums 3), kur iznākums 1 = 1 / koeficients 1, iznākums 2 = 1 / koeficients 2, iznākums 3 = 1 / koeficients 3.

Kā piemēru ņemsim citu ļoti populāru sporta veidu totalizatoru spēlētāju vidū – futbolu. 2020. gada Čempionu līgas fināla spēli starp “Liverpool” un Madrides “Atletico”. Totalizatori “Atletico” uzvaras iespēju novērtēja ar koeficientu 7,15, neizšķirtu ar 4,05, savukārt “Liverpool” panākumam piešķirts 1,58 koeficents.

Marža: = 1 – 1/(1/7.15 + 1/4.05 + 1/1.58) = 1.93%.

Te gan jāpiebilst, ka Čempionu līga ir viens no vadošajiem sporta turnīriem pasaulē veikto likmju apjoma ziņā, tāpēc arī totalizatori aprobežojās ar tik zemu maržu.

Padomi iesācējiem, kā aprēķināt maržu

Katram totalizatoram ir sava spēlētāju piesaistīšanas taktika un maržas vērtība ir tikai viens no mijiedarbības instrumentiem. Vēlmi izvēlēties vienu vai otru azartspēļu pakalpojumu sniedzēju var ietekmēt dažādi faktori – piedāvājumu un sporta veidu skaits, naudas iemaksas un izmaksas ātrums, dažādas akcijas, likmju limiti un citi.

Jebkurā gadījumā ir jāatceras, ka vienā tajā un pašā totalizatorā Jūs varat sastapties ar atšķirīgiem maržas procentiem – uz kādu notikumu tie būs 3, bet uz citu pat 7 procenti.

Maržas vērtība ir ļoti atkarīga no turnīra un sporta veida popularitātes. Zemāka maržas robeža Čempionu līgai negarantē to, ka tas pats totalizators izteiks dāsnu piedāvājumu kriketam vai beisbolam. Visi piedāvājumi ir jāpārbauda individuāli, izvēloties savam spēles stilam atbilstošo totalizatoru.

Izmantojot maržas aprēķināšanas formulu, Jūs varat uzzināt, kur iespējams atrast izdevīgākos koeficientus. Galvenais maržai nepiešķirt pārlieku lielu nozīmi. Izvēloties totalizatoru, ņemiet vērā vairāku faktoru kopumu, jo jāspēlē ir atbildīgi un ar prieku.

Autors
Roberts Ūdris - Redaktors
Redaktors
Roberts ir sporta satura radītājs: darbojas kā freelance žurnālists vairākos Latvijas vadošajos medijos, īpašu uzmanību pievēršot basketbolam. Viņam sveša nav iGaming nozare, kurai jau vairāku gadu garumā Roberts gatavo materiālus par sporta notikumiem, sporta likmēm un prognozēm.
Raksta vērtējums
4/5
1 balss