Bezriska likme līdz 50 EUR
Saņemt

Likmes uz MMA un UFC: padomi un ieteikumi

UFC un MMA, likme.tv

MMA ir viens no visātrāk augošajiem sporta veidiem pasaulē. Tiem, kuriem ir spējas veikt pareizas prognozes un likmes šajā sportā, ir lielas iespējas papildināt savu bankas kontu. Jau kopš 90. gadiem sporta veids sāka pievilināt miljoniem skatītāju no visas pasaules, taču šobrīd tā popularitāte nonākusi zenītā.

Augot skatītāju interesei, aug arī bukmeikeru un totalizatoru piedāvājums un iespējas veikt likmes. Šajā rakstā apskatīsim to kā atrast vislielākās vērtības (value) koeficientus totalizatoros.

MMA (Mixed Martial Arts) jeb Jaukto Cīņu Māksla ir cīņu sporta veids. Tajā ļauts izdarīt sitienus ar roku, elkoni, celi un kājām un tas kombinē dažādus cīņas stilus un stratēģijas.

Ja ir zināms kā veikt likmes uz boksu, tad līdzības būs saskatāmas arī ar MMA. Lai nu kā ir tomēr dažas būtiskas atšķirības, kuras ir jāņem vērā un padara šo sporta veidu īpašu. Populārākie un komerciāli veiksmīgākie MMA turnīri ir UFC un Bellator.

 

Sporta veida noteikumi

Pirmais solis, lai iemācītos veikt likmes uz MMA ir saprast šī sporta veida noteikumus. MMA cīņa iekļauj sevī piecu minūšu raundus. Lielākā daļa maču risinās ar 3 raundiem, bet titulu cīņās piecus. Galarezultātu veidi ir ļoti līdzīgi kā boksā, tikai ar vienu būtisku izņēmumu – ir iespējama labprātīga padošanās.

Cīkstoņi var tik nokautoti (KO), diskvalificēti, pieveikti ar tehnisko nokautu (TKO), vai arī pēc punktiem. Taču cīņa var un bieži vien notiek uz zemes. Tas izpaužas tā, ka cīkstoņi, pielietojot dažādas tehnikas un spēku cenšas piespiest pretinieku padoties. Pretinieks to dara piesitot roku pie zemes vairākas reizes (vai pie pretinieka vai sava ķermeņa), tādejādi signalizējot to, ka viņš konkrētajā brīdī ir padevies.

Lai dotu  vairāk vietas reslingam un spēršanai ar kājām, MMA cīņās notiek „oktagonā” jeb „būrī”, nevis ringā, tas parasti ir 30 pēdas diametrā un sešas pēdas augstumā. Pārveidojot uz metriskām mērvienībām, tas ir attiecīgi ir mazliet virs 9m diametrā un gandrīz 2 metri augstumā.

Tāpat kā boksā, arī profesionālās MMA cīņas ir iedalītas vīriešu un sieviešu divīzijās un  attiecīgās svara kategorijās (sk. tabulu zemāk). Divīzijas ir atkarīgas no organizācijas, kura rīko sacensības. Pārliecinoši lielākā organizācija ir UFC (Ultimate Fighting Championship). Vēl viena līdzīga organizācija, kura nodarbojas ar sacensību rīkošanu ir  „Bellator MMA”.

MMA likmes: pieejamie tirgi

Latvijā arvien vairāk bukmeikeru vietnes sāk piedāvāt aizvien plašāku likmju sortimentu MMA cīņām. Lai saprastu kuras ir populārākās un ar plašāko piedāvājumu, paskaidrosim turpinājmā. “UFC” un „Bellator” parasti rīko lielākos pasākumus ik pēc pāris nedēļām, mazākas cīņas notiek biežāk. Divi galvenie MMA likmju tirgi ir:

Uzvarētājs

Gluži tāpat kā tenisā, vai NBA, šāda opcija ir arī uz MMA, kur vienkārši ir jāizvēlas labākais jeb cīņas uzvarētājs.

Kopējais raundu skaits

Galvenais tirgus raundiem iekļauj likmes, kuras paredz konkrētu skaitu ar kopā aizvadītajiem raundiem. Bukmeikeri uzstāda īpašu skaitli ar to cik raundus ilgs cīņa (piemēram, 2.5); ņemot vērā mazo raundu skaitu MMA, tas bieži nozīmē to, ka izvēle tik izdarīta par to vai cīņa beigsies priekšlaicīgi, vai arī tiks aizvadīta līdz beigām.

Dažādie cīņu stili

Lai veiktu likmes uz uzvarētāju, vai kopējo raundu skaitu, ir ļoti svarīgi, lai likmju veicējs ir pazīstams ar dažādiem cīkstēšanās stiliem un stratēģijām, kuras izmanto atlēti. MMA praktiski ir kombinācija no dažādiem cīņu stiliem. Tajos iekļauts:

  • Bokss
  • Muai Tai jeb taizemiešu bokss
  • Kikbokss
  • Brazīļu Džiu-Džitsu
  • Džudo
  • Tuvcīņa
  • Karatē
  • Teikvando
  • Kapoeira

Kad iegūsti informāciju par likmēm uz MMA, ir jāsaprot spēcīgās un vājās puses katram no cīņas stiliem, tas var paldzēt iegūt virsroku pār bukmeikeriem. Piemēram, cīkstonis, kurš dod priekšroku cīņai uz zemes var rezultēties ilgākos raundos.

Lai vai kā, ja tāds atlēts saskaras ar tādu, kuram patīk izdarīt vairāk sitienus, cīņa var beigties ātrāk, jo paredzams ir nokauts. Daži pieskaņo savus cīņas stilus attiecīgajiem pretiniekiem. Piemēram, ja cīnas reslinga lietpratējs pret boksa elementu ekpsertu, tad bokserim būs nopietnas problēmas, ja cīņa notiks uz zemes. Ja pretēji, tad toties problēmas būs reslinga pārstāvim.

Citi faktori, kurus vērts apsvērt, kad tiek veiktas likmes uz MMA, pirmkārt, tā ir uzvarēto un zaudēto cīņu bilance un otrkārt cīnītāja reitings jeb rangs. Tā kā MMA vēl ir augošs sporta veids, tad statistikas meklēšana un tās pētīšana saglabājas kā spēcīgs rīks.

Kad ir iegūta pārliecība par MMA likmju veikšanas pamatiem, var sākt analizēt detalizētākas statistikas sadaļas un atrast vēl lielāku vērtību attiecīgajos koeficientos. Tādos kā teikdaunu (takedown)  precizitāte vai aizsardzība. Ir pieejami saraksti oficiālajā UFC mājaslapā.

 

Likmju stratēģija

Kad tiek rakts dziļāk, MMA likmju pasaulē, tad vissvarīgākā lieta ir saprast, kas ir tas, kas padara par veiksmīgu likmju veicēju. Lielisks piemērs ir Demetrius Džonsons, kurš uzvarēja savā 13. cīņā pēc kārtas „UFC 216” ietvaros.

Daudz spēlētji izvairījās uz viņu likt, jo vienkārši viņi uzticējās bukmeikeriem, kuri neticējā Džonsona uzvarai. Tas ir neproduktīvi, likt uz katru cīņu MMA, kopš galvenajā notikumā (figth card) ir 4 cīņas, bet zemākos stāvos ir 8, dažreiz iekļaujot arī jaunpienācējus. Tik tiešām, ir gandrīz neiespējami veikt milzīgu pētījumu uz katru indivīdu „UFC” vai „Bellator” organizācijā.

Gatavošanās cīņai

Zinot par konkrēta cīnītāja sagatavošanās posmu pirms cīņas, tas likmju veicējam var būt milzīgs solis pretī pozitīvam likmes iznākumam. MMA cīksoņus bieži vien drīkst apskatīt, kamēr tie trenējas, vai ir sparinga sesijās un vienmēr būs pastāvīgi jaunumi un analīzes dati pat to kā viņi gatavojas attiecīgajai cīņai. Atklātie treniņi, kuri pieejami arī interneta platformās. Tā ir vērtīga informācija, kas var palīdzēt totalizatora spēlētājam iegūt zināšanas, par to kādas likmes būtu ieteicams veikt.

Kad tiek analizēti cīnītāju treniņi, vajadzētu pievērst uzmanību arī viņu treniņu partneriem. Piemēram, viņi var cīnīties sparingā ar augstākās klases atlētiem no citām disciplīnām (kā reslings vai džudo). Līdz ar treniņu partneru kvalitāti, vajadzētu izvērtēt arī trenerus.

Gatavošanās posmā iegūtā informācija pirms MMA cīņām, ir tik pat svarīga kā boksā.

Aspekts, kurš tiek piemirsts MMA ir tas cik lielu distanci mēdz veikt sportisti, kā arī tas cik augstu virs jūras līmeņa notiks cīņā. MMA cīņas var notikt jebkur – no Īrijas un Brazīlijas līdz Ņujorkai un tuksneša svēlmei Lasvegasā. Apstākļi un augstums virs jūras līmeņa, katrs no tiem ir būtisks rādītājs uz to kādu iespaidu tas atstās uz cīnītāja kardio ritmu.

 

Svara un traumu ietekme uz MMA cīnītājiem

MMA likmju veicējiem vajadzētu apsvērt to kāds svars ir cīkstonim pirms cīņas un ko tas nozīmē kontekstā ar gaidāmo cīņu. Piemēram, dabiski smagākam sportistam varētu būt grūtības sasniegt pārākumu veiklības ziņā. Kā tas viņu ieteikmēs „Oktagonā”?

Konors Makgregors ir labs piemērs. Viņa talants un prasmes ļāva viņam izvairīties no problēmām zemākā svara klasē, bet kad viņš pirmo reizi tikās ar Neitu Diazu, notika pretējais. Makgregors pieņēmās svarā no 145 līdz 170 mārciņām. Diazs savukārt svēra 169 mārciņas, kas ir viņa dabiskais svars. Tas deva viņam lielu priekšrocību.

Cīkstoņi var izskatīties 100% veseli, bet bieži vien traumas tiek slēptas, lai par tām neuzzinātu pretinieks. Šāda rīcība slēpj arī informāciju no likmju veicējiem. Tādēļ ļoti svarīgi sekot līdzi sagatavošanās posmā katram cīkstonim, uz kuru plānots veikt likmi, jo treniņu procesā ir lielas iespējas ieraudzīt kādu savainojumu par ko netiek runāts.

 

Tev varētu interesēt arī šie raksti:

Hokeja likmes: kas jāzina pirms to veikšanas
Stratēģija “koridori” – piemēri, padomi un instrukcijas
Oskara Grainda stratēģija

Autors
Artūrs Koroļkovs - Galvenais redaktors
Galvenais redaktors
Artūrs ir satura un sociālu tīklu menedžeris, kuram ir bagātīga pieredze darbojoties iGaming nozarē. Artūrs lieliski izprot industrijas izaicinājumus un spēj atrast lieliskus risinājums sociālo tīklu marketingā, kā arī piemērota satura radīšanā.
Raksta vērtējums
5/5
1 balss